Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Eve w Hollywood – Eve Babitz – Wyd. W.A.B.

Eve w Hollywood – Eve Babitz

Eve w Hollywood

Eve Babitz w swojej autobiografii pisze o sobie, że jest artystką, a nie pisarką. To jej pierwsza książka, napisana bardzo szczerze, lecz językiem bardzo potocznym. Wbrew pozorom mowa ta jest bardzo odważna, odsłania prawdziwą osobowość człowieka. W latach 50. Los Angeles było szare i nudne, jednak Eve bardzo fascynowało, właśnie tam się urodziła. Atrakcyjna, z poczuciem humoru, młoda dziewczyna, obracająca się wśród największych sław, jak chociażby Joan Didion.

Jej nazwisko pojawia się obok nazwiska męża na długiej liście tym, którym Eve Babitz dedykuje swoją książkę. Ubóstwiała także Marilyn Monroe. Babitz podobnie jak jej ulubiona idolka napotkała w życiu całą masę mężczyzn, skupionych głównie na jej biuście. Wzorem do naśladowania dla Babitz była nie tylko Monroe, lecz także Brigitte Bardot. Matka Babitz zafascynowana była Los Angeles i święcie przekonana, że zostanie artystką, ojciec aktorki także był artystą. Od dziecka uczył się klasycznej gry na skrzypcach. Lata 50. były dla dorastającej młodzieży okresem pozbawionym uroku. Wprawdzie Eve nie ma dzieci, a Hollywood nie istnieje – jej zdaniem, ona jednak mocno wierzy, że kiedyś istniało.

Książka Eve w Hollywood to autobiografia i niezwykła opowieść o życiu w Los Angeles. Autorka z otwartością pisze o swoich pierwszych miłościach, potem drugich, trzecich i kolejnych. Ukazuje ciemne strony tego pięknego, aczkolwiek trującego miasta, począwszy od alkoholu, po papierosy, a skończywszy na narkotykach. Jej refleksje na temat urody i przywilejów, którymi cieszą się ludzie urodziwi, mogły skłonić niektórych czytelników do stwierdzenia, że Babitz to autorka „wagi lekkiej” zajmującą się tzw. tematyką kobiecą, sprawami takimi jak: dieta, wygląd, ubrania, makijaż, przyjaźnie czy miłość, ale nie o to autorce w tej książce chodziło.

Ta autobiografia to szczera i prawdziwa historia młodej aktorki z Los Angeles, która zdobyła światową sławę. Na jej kartach znaleźć można opisy młodych dziewcząt – licealistek, pięknie wytatuowanych, bawiących się w najdroższych klubach. Jeśli choć trochę Was zachęciłam to zapraszam do przeczytania tej niezwykłej książki.

https://dobrerecenzje.pl/eve-w-hollywood-eve-babitz-wyd-w-a-b/

Strona wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.