Opowiadania, Bajki, KomiksRecenzje książek

Ewa Mirkowska – „59 bajek o zwierzętach” – Wyd. Siedmioróg

Ewa Mirkowska – „59 bajek o zwierzętach” – Wyd. Siedmioróg

59 bajek o zwierzętach

Ostatnio zauważyłam, że coraz rzadziej w księgarniach zobaczyć możemy bajki dla dzieci, których bohaterami byłyby zwierzęta. Bardziej przenosi się to w fantastyczny świat, ale może warto oderwać się od księżniczek i czarodziejek i wejść w niesamowity świat zwierząt, a tym bardziej zwierząt, które zostały tak doskonale przedstawione i utożsamione z człowiekiem.

Już pierwsza bajeczka – „Teoś, największy bohater na świecie”, przedstawia losy baranka, który ogromnie chciał spodobać się swojej koleżance owieczce i jej zaimponować. Robił wszystko aby Julitka tylko go zauważyła. Ubrał nawet czerwoną pelerynkę.  Trochę w tym wszystkim przeszkadzał mu osiołek Henio, który okazywał się być lepszym np. w wyścigach.  Czyż tego nie można przełożyć na świat ludzi? Świetnie ukazane, a zwierzątka które są bohaterami, doskonale oddają nasze charaktery i nasze zachowania.

Kolejna bajka, o żabce, która była tak zamyślona, że niczego nie mogła znaleźć. Ile osób w naszym społeczeństwie jest dokładnie takich samych jak nasza żabka. Poprzez właśnie takie bajki jak ta, nasze pociechy mogą zobaczyć jak wygląda świat, na przykładzie zwierzątek  przekonać się jak różni są ludzie i jak różnie mogą się zachowywać.  To niby bajki o zwierzętach, ale doskonale przekładają się one na nasz ludzki świat.

Niektóre bajeczki są dłuższe, inne trochę krótsze, a jeszcze inne zawierają zaledwie pół strony. Mimo tego, myślę, że każda z nich na swój sposób zaciekawi naszych najmłodszych, ale i tych trochę starszych czytelników.  Wydaje mi się, że śmiało tę bajeczkę polecić mogę właśnie już trochę starszym dzieciom, które próbują już czytać samodzielnie. W zależności od tego na co akurat będą miały ochotę, taką bajkę dziś przeczytają. Te opowieści nie łączą się ze sobą i dlatego można czytać jaką akurat się wybierze. Nie byłaby to piękna bajka, gdyby nie zawierała ślicznych rysunków. W tej książeczce tego elementu także nam nie zabraknie i wspólnie z naszymi pociechami, czy nawet same dzieci, będą mogły przez długie godziny zagłębiać się w świat zwierząt, a przy tym podziwiać wspaniałe ilustracje.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.