G.K Chesterton – Drzewa Pychy i inne opowiadania – Wyd. Fronda
Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) to angielski pisarz, i choć w Polsce mało znany, to jednak znajdą się tacy którzy go lubią. Wśród zebranych opowiadań tego autora są te z lat młodzieńczych, które nie były jeszcze nigdy wydane. Opowiadania te, to 24 historii zebranych. Pierwsze z nich – „Drzewa Pychy” jest najdłuższe, z wątkiem kryminalnym, jak u Sherlocka Holmesa, wątek detektywistyczny, który prowadzi do zaskakujących odkryć i niespodziewanych faktów.
Jest to opowieść o dziedzicu i jego córce Barbrze, którzy mieszkają wśród drzew o pawich liściach. W nocy drzewa te wydają głosy podobne do pisku pawi, które zabijają ludzi. Czy to prawda co głosi legenda?
Inne opowiadanie, które przyciągnęło mają uwagę, to legenda o Franciszku. Św. Franciszek przechadzał się po świecie, ludzie mówili mu, że świat stał się chciwy, ludzie zaczynają gromadzić złoto, zagarniać ziemię, żyją dla przyjemności i przepychu. Wówczas Św. Franciszek odpowiedział, że źli ludzie w jego czasach byli lepsi od ludzi w naszych czasach. Można więc z każdego opowiadania wyciągnąć wnioski i naukę dla siebie. Inne opowiadanie: „Sklep pełen duchów” mówi o Św. Mikołaju, który towar w sklepie ludziom rozdawał bez pieniędzy. Wtedy ktoś mu powiedział, że źle wygląda, a Mikołaj na to, że jest umierający. I oto 100 lat później Mikołaj był w takim samym stanie i ktoś ponownie powiedział mu, że widział go umierającego, a Mikołaj na to, że od urodzenia tak się czuje, a wtedy stwierdzono, że św. Mikołaj nigdy nie umrze.
Opowiadanie te zawierają morał, bądź puentę, z której można wyciągnąć dla siebie wnioski. Wśród opowiadań są bajki, mity, legendy z jasnym przesłaniem. Opowiadania Chestertona są lekturą wymagającą i oczekują od czytelnika myślenia, ale bardzo dobrze się je czyta, a niektóre są nawet zabawne i z poczuciem humoru.
Jest to też wspaniała okazją dla tych, którzy nie znają tego pisarza, a chcieliby poznać jego dzieła.
Gorąco polecam!
Ocena:9/10