Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Garth Nix – „Zagubieni Książęta” – Wyd. Literackie

Garth Nix – „Zagubieni Książęta” – Wyd. Literackie

zagubieni książęta

Zapewne niektórzy w Was są miłośnikami różnego rodzaju gier komputerowych. Książka, którą przedstawię jest napisana przez autora, który z pomocą zespołu stworzył grę wzorowaną na powieści.

 Wielkie Imperium oparte tylko i wyłącznie na technologii poszerza swoje horyzonty w wojnach i najazdach. Rządzący tym wszystkim Imperator co 20 lat przeprowadza rekrutację na swoje stanowisko. Wybierani są Książęta i Księżniczki, którzy zabrani swoim biologicznym rodzicom, wychowują się pośród nielicznych kapłanów i nauczycieli. Książę Kemri został wybrany. Jako małe niemowlę został zabrany z domu na inną planetę, na której przystąpił do inicjacji, która miała na celu przygotować go do noszenia brzemienia Księcia. I tak mały Kemri przez wiele lat uczył się i szkolił  technik walki, aby kiedyś, gdy już będzie na tyle dorosły, aby dostać tytuł mógł zostać wielkim Imperatorem. Oczywiście chłopiec nie pamięta nic, wygląd rodziców i swoje własne imię odeszły na zawsze zapomniane i spokojnie zapieczętowane w umyśle. W dzień, kiedy Kemri ma zostać księciem w świątyni zjawia się „skrytobójca” innego księcia, który wysłał go żeby zabił dopiero co upieczonego mężczyznę. Dzięki doświadczeniu swojego głównego kapłana, życie Księcia zostaje ocalone, a on sam dowiaduje się, że  rywalizacja pomiędzy wszystkimi kandydatami postępuje poprzez metodę eliminacji. Wychodząc już na zawsze ze świątyni Kemri zaciąga się do Marynarki Wojennej. Każdy Książę i księżniczka bez wyjątku musiało kiedyś zginąć. Jeżeli byli połączeni z „Imperialnym Umysłem” to powstawali ponownie. Nasz główny bohater zginął już trzy razy i właśnie w tym momencie rozpoczyna swoją opowieść życia, walki ze sobą, śmierci i nieoczekiwanej miłości.

Czy osiągnie postawiony przez siebie cel i zostanie Imperatorem, czy raczej obierze inną drogę, na którą wstąpi i straci swoją ulepszoną powłokę?

Historia opowiadana przez jednego narratora, w dodatku przez głównego bohatera prezentuje się dość ciekawie. Z początku arogancki i pewny siebie, z czasem po różnych przeżyciach bardziej ludzki i mający w sobie jakąś namiastkę utraconego człowieczeństwa Kemri decyduje się na życie podczas którego jest traktowany z szacunkiem.

Zagubieni Książęta  to powieść o cyfrach, technologii i o walce o najwyższe stanowisko. Minusem jej jest to, że pomimo fabuły jest za mało dialogów. Lecz nie zrażajcie się i sięgnijcie po tę lekką lekturę na wolne dni.

Ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.