Literatura faktu, Biografia, PublicystykaPrzewodniki, Literatura PodróżniczaRecenzje książek

George Weigel oraz Carie Gress i Stephen Weigel – „Miasto Świętych. Pielgrzymka po Krakowie śladami Jana Pawła II” – Wyd. Literackie

George Weigel oraz Carie Gress i Stephen Weigel – „Miasto Świętych. Pielgrzymka po Krakowie śladami Jana Pawła II” – Wyd. Literackie

miasto świętych

Wydawnictwo Literackie wydało świetną pozycję książkową – mogę tu śmiało powiedzieć, że jest to bestseller. Książka poświęcona jest członkom i członkiniom środowiska, pionierom, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Jest to także historyczny przewodnik po Krakowie, ukazujący starą stolicę Polski, poprzez życiorys Jana Pawła II.

Karol Wojtyła przybył do Krakowa w 1938 roku i spędził w nim dokładnie 40 lat: jako student, aktor, robotnik, seminarzysta, ksiądz, poeta, dramatopisarz, eseista, sportowiec, filozof i biskup, zaś urodzony w Wadowicach  do końca zachował szacunek do miejsca swojego urodzenia.

O Krakowie papież mówił: „mój ukochany Kraków”. W Krakowie Karol Wojtyła zetknął się z ideą heroicznego katolickiego kapłaństwa i biskupstwa. Jako młody człowiek był świadkiem jak księży z jego parafii wywożono do Dachau i skazywano ich na śmierć. Pontyfikat Jana Pawła II charakteryzowało wiele cech, które wyniósł z Krakowa. Idea Światowych Dni Młodzieży narodziła się właśnie tam.

Niezwykły autorytet jakim cieszył się Jan Paweł II na świecie – to te pierwsze 9 dni pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku. W umiłowanym mieście Karol Wojtyła przekonał się, że miłość jest silniejsza niż śmierć, ponieważ kryje się w niej największa życiodajna siła. Tę właśnie lekcję zaniósł światu.

Kraków można „czytać” na wiele sposobów: studiując jego historię i sztukę, rozmyślając nad żywotami świętych (Bazylika Wniebowzięcia NMP ) przy Rynku Głównym. Autor opisuje dzieciństwo Karola Wojtyły, jego ukochane Wadowice, dom rodzinny, gdzie obecnie znajduje się muzeum, później  dom przy ulicy Tynieckiej, Kościół św. Stanisława Kostki, itd.

Autor opisuje nie tylko losy Karola Wojtyły, lecz także rys historyczny i styl, np. gotycki – z jakiego się wywodzi. Autor tę książkę podzielił na trzy części: ścieżki studenta, ścieżki księdza biskupa, oraz ścieżki papieża.

Gdy 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II, świat ogarnął poryw uczuć wśród których było uczucie dziękczynienia. W Polsce nie brakuje placów, ulic, pomników Jana Pawła II, ale wśród nich największy wyraz można znaleźć w Zakopanem – stolicy polskich Tatr, które Ojciec święty tak ukochał, a górale w podzięce wznieśli drewniany Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej.

Książka została przepięknie wydana, w twardej oprawie, szyta, z przepięknymi zdjęciami. Polecam ją wszystkim, którzy kochali Jana Pawła II, ponieważ jest to hołd jaki możemy, my mali Polacy, oddać temu „Wielkiemu Polakowi, Wielkiemu Świętemu i Orędownikowi polskich rodzin”.

Czytajmy ją więc i polecajmy innym.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.