Recenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Guy De Maupassant – „Uwodziciel. Bel Ami” – Wyd. Siedmioróg

Guy De Maupassant – „Uwodziciel. Bel Ami” – Siedmioróg

uwodziciel. bel ami

Jerzy Duroy to francuski żołnierz, który dopiero wrócił z misji w Algierze. Dla takiego człowieka niestety nie było we Francji pracy, dlatego Jerzy zatrudnił się na stacji kolejowej za pensję, która nie bardzo pozwalała mu przeżyć przez miesiąc. Pewnego dnia, kiedy właśnie Duroya trawi głód i  pragnienie, w parku spotyka swojego dawnego kolegę z wojska – Forestiera. I tak od słowa do słowa Jerzy przedstawia swoją sytuację przyjacielowi, któremu trochę lepiej się powiodło i teraz pełni funkcję redaktora w znanej gazecie paryskiej. Jedynym atutem jaki na obecną chwilę (zresztą na późniejsze też) posiada Duroy, jest wygląd i urok osobisty. Ogromnie mu się to przyda, najpierw na kolacji na którą został zaproszony do Forestiera i jego żony, a później w dalszych kontaktach. Od szczęśliwej  kolacji u Forestierów, Jerzy zacznie się piąć w górę. Dostanie pracę jako redaktor (co jest ogromnie dziwne, bo chłopak nie ma w ogóle talentu do pisania), a przy okazji zawrze kilka kontaktów z damami. Piękne panie jednak go zgubią…a może to właśnie on doprowadzi do zguby dam paryskich? Przekonajcie się sami!

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, a to za sprawą lekkiego tematu. Dodatkowo jesteśmy zainteresowani tym jak dalej potoczą się losy Duroya. Trzeba przyznać, że chłopak potrafi poradzić sobie w sytuacjach nawet najbardziej krytycznych. A do tego zawsze otacza się wianuszkiem pięknych kobiet, które zabiegają o jego względy. I nic z tego, bo Jerzy zakochany jest przez cały czas w tej jednej, a kiedy już ma szansę na wspólne życie z nią, okazuje się, że ona wcale go nie kocha, interesuje ją tylko jego kariera i polityka. Jak myślicie, czy w obliczu takiego obrotu sprawy nasz bohater stoczy się na dno?

Nadmienię tylko, że powstał film na faktach powieści, gdzie główną rolę gra Robert Pattinson który doskonale wpasował się w postać Jerzego Duroya.

Komu polecam: intrygi, zazdrość i miłość. Czyż to wszystko nie jest dla wyobraźni kobiet? Co prawda główny bohater to mężczyzna, ale myślę, że każda z Was chętnie zapozna się z tą historią.

Moja ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.