Opowiadania, Bajki, KomiksRecenzje książek

Helene Delforge, Quentin Greban – „Mama” – Wyd. Media Rodzina

Helene Delforge, Quentin Greban – „Mama” – Wyd. Media Rodzina

mama

Języki, którymi się posługujemy, bardzo się od siebie różnią. Istnieje jednak jedno słowo, które brzmi tak samo w najodleglejszych zakątkach świata.

To słowo to oczywiście MAMA!

Wskazując mamę Anglik powie – mum, Hiszpan – mama, a Francuz – maman.

W języku węgierskim i suahili słowo to brzmi identycznie jak po polsku. Gdy po raz pierwszy usłyszałam słowo ”mama” to czułam się w pełni spełniona. To jest cudowne uczucie, coś niewyobrażalnego.

Co takiego wyjątkowego kryje się w tym wyrazie?

Dlaczego dziecko jako pierwsze swoje słowo wypowiada właśnie „mama”?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w cudownej książce pt. ”Mama”. Książka poświęcona wszystkim mamom świata.

Nie ważne czy to mama eskimoska, murzynka, indianka, mama z lat 20-stych, młoda, starsza, czy ta już w podeszłym wieku – wszystkie bez wyjątku kochane, szanowane, uwielbiane, zawsze bojące się o swoje pociechy, z czułością tulące do swojego serca:

”W środku dnia mama modli się za maleństwo, które nosi na plecach. Wraca do pracy. Dzidziuś żyje sobie cichutko. Obserwuje życie. Jest ciężko, ale oboje są szczęśliwi.”

Lecz dzieci jak to dzieci szybko dorastają, a nawet często zapominają o swojej matce ”Lubię ci śpiewać jak szybko dorastasz, że nauczysz się w życiu o wiele więcej niż ja”.

”Kiedyś będę miała zmarszczki. Zmarszczki, choroba, krucha pamięć-to będzie moje życie. Przeraża mnie natomiast, że kiedyś nie będziesz chciał mnie odwiedzać”.

Ta książka to przepiękny hołd złożony każdej z matek na całym świecie.

Dla matek, które poświęciły swoje życie, a nawet karierę dla dziecka ”Chciałam być lekarzem, ale zjawiłaś się ty! Zamiast pójść na studia mama zajmowała się mną”.

Ta książka jest także o matkach, które pozostały same z dzieckiem i musiały borykać się z trudnościami życia, znikąd nie mając wsparcia. ”Do widzenia młody tato. Uciekłeś jeszcze przed żniwami. Byliśmy we dwoje teraz jestem sama.”

Przepiękna, cudowna książka, a do tego przepięknie wydana: w twardej oprawie, szyta, formatu A4. Na każdej stronie inna postać mamy, ale zawsze mama trzymająca swoją pociechę. Obok każdego obrazu dopasowany wiersz lub opowieść albo myśl. Polecam ją Wam szczerze bowiem każda mama jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Jest godna tego, aby do końca życia, a nawet po śmierci o niej pamiętać. Jesteśmy to winni swoim mamom.

Polecam gorąco i życzę wielu przemyśleń i refleksji.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.