Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Helga Wiedermann – „Szachy i poker” – Wyd. Fronda

Helga Wiedermann – „Szachy i poker” – Wyd. Fronda

szachy i poker

Książka Helgi Wiedermann stanowi wiarygodną kronikę bitew jaką stoczył Viktor Orban – premier Węgier, w walce o wolność węgierskiej gospodarki, która uratowała kraj przed bankructwem. W kwietniu 2010 roku, 2/3 węgierskich wyborców udzieliło centroprawicowej partii wotum zaufania na czteroletnią kadencję. Poprzedni rząd sprawujący władzę zostawił kraj w katastrofalnym stanie: zaniżone wydatki, zawyżone dochody, oraz kłamliwie podane dane liczbowe, o czym Bruksela nic nie powiedziała, ponieważ spodziewano się, że znów wygrają socjaliści i będzie kontynuowana współpraca z Węgrami, czyli likwidacja 13 emerytury, płatne wizyty lekarskie i obniżenie płac.

Trzyletnia walka Viktora Orbana uratowała kraj. Węgrom udało się wyjść spod unijnej procedury nadmiernego deficytu. Dzięki prowadzonej przez premiera Węgier polityce, obywatele żyją z pracy a nie z zasiłku, a koszt energii elektrycznej określany jest na podstawie zarobków a nie profitów firm energetycznych. Viktor Orban na ministra gospodarki wybrał Gyorgya Matolcsyego, czyniąc go odpowiedzialnym za najważniejszą sferę działalności rządu. Szefową gabinetu ministra była Helga Wiedermann – autorka tej książki, która była też świadkiem trzyletniej walki tych licznych partii szachów w wyniku których Węgry zostały uratowane przed bankructwem, oraz rządowi udało się wyprowadzić kraj na drogę wzrostu gospodarczego. Autorka z wielką precyzją i szczegółami opisuje dane dotyczące budżetu, długu państwowego i zatrudnienia o których dzisiaj się mówi, że jest innowacyjny i Węgry stawia się jako wzór siły i obrony Europy.

Książka szefowej gabinetu ministra to wiarygodny i autentyczny opis odzyskania suwerenności Węgier. Książka pięknie wydana – posiada twardą oprawę, 300 stron i 14 rozdziałów, w których umieszczone zostały zdjęcia Viktora Orbana z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli, Budapeszcie, oraz Marsz Pokoju w intencji Węgier w Budapeszcie.

Zachęcam do zagłębienia się w losy Węgier oraz w opisaną historię, która pokazuje jak wielkie siły poruszono w celu przeszkodzenia Węgrom w podążaniu własną drogą. Nie może już Bruksela wkroczyć z bronią na Węgry, zaś wszystkie jej intrygi zostały odparte.

Książka ta bardzo mnie poruszyła, myślę więc, że i Was zainteresuje. Gorąco zachęcam – warto przeczytać!

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.