Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Henryk Janowski, Rafał Gawełda – „Fotografia przyrodnicza dla wytrwałych. Jak skutecznie fotografować zwierzęta” – Wyd. Helion

Henryk Janowski,  Rafał Gawełda – „Fotografia przyrodnicza dla wytrwałych. Jak skutecznie fotografować zwierzęta” – Wyd. Helion

fotografia przyrodnicza dla wytrwalych

Książka Henryka Janowskiego oraz Rafała Gawełdy pt. ”Fotografia przyrodnicza dla wytrwałych. Jak skutecznie fotografować zwierzęta” opatrzona hasłem: Zostań tropicielem cudów natury to pozycja dla wszystkich którzy chcą się czegoś dowiedzieć o fotografowaniu zwierza i to zarówno z perspektywy fotografa oraz odbiorcy zdjęć, które często nas fascynują w publikacjach, kalendarzach czy na filmach przyrodniczych.

Książka podzielona jest na trzy części: wstęp, opis postawy i cechy dobrego fotografa,  omówienie sprzętu niezbędnego do wykonania zdjęć oraz prezentacja technik  pod kątem ich przydatności do robienia zdjęć w terenie ptakom i różnym gatunkom ssaków. We wstępie mamy możliwość poznać kodeks etyczny fotografowania przyrody, który autorzy umieścili w celu upowszechniania zasad etycznych w zawodzie, który reprezentują. Opis postaw dobrego fotografa zawiera  motto „tylko ten robi zdjęcia, kto jest w terenie”, którego zapamiętane może dawać siłę do realizowania pasji.  Omówienie sprzętu to część techniczna przydatna tym, którzy chcą robić dobre zdjęcia  lub amatorom do porównania ich ekwipunku ze sprzętem na którym pracują zawodowcy. Fotosnajperka – jak nazywają swoja działalność autorzy wymaga odpowiednich urządzeń nie tylko technicznych (aparatu, obiektywów), ale i przygotowania miejsca z którego zamierzamy fotografować ptaki lub zwierzęta. Prezentacja technik to spis doświadczeń autorów, którzy w wieloletniej pracy wypracowali swoje metody dające dobre rezultaty a przede wszystkim pozwalające osiągnąć sukces-zrobić ciekawe zdjęcie otaczającym nas dzikim ptakom i zwierzętom.

Dużym walorem książki są zdjęcia fotografowanych zwierząt opisane tak, aby czytelnik mógł dostrzegać nie tylko ich piękno, ale mógł rozróżniać omawiane w tekście elementy procesu powstawania fitografii, a właściwie efekty tego procesu. I chociaż wprawny amator przyrodnik – dostrzega błędy w nazewnictwie flory, to nie umniejsza to wartości poradnikowej pozycji dotyczącej zasad i sposobów tropienia cudów natury za pomocą obiektywów fotograficznych.

Pomimo, że ta pozycja wydaje się bardzo specjalistyczna, można ją z czystym sumieniem polecić również tym, którzy kochają przyrodę, lubią podziwiać zdjęcia, ale nigdy nie byliby w stanie wstać o 3 rano i w deszczu, śniegu czy wodzie czekać godzinami na uchwycenie jej piękna. Ta lektura dostarczy takim ludziom opisów przeżyć, które doznają zawodowi pasjonaci przyrody. Po prawdziwe doznania trzeba wybrać sie do parku, lasu lub dalej.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.