Kryminał, DramatRecenzje książek

Herman Koch – „Dom letni z basenem” – wyd. Media Rodzina

Herman Koch – „Dom letni z basenem” – wyd. Media Rodzina

dom letni z basenem

Żyjemy na pierwszy rzut oka w bardzo  cywilizowanym świecie, pełnym dobrych  i gotowych do pomocy ludzi. Niestety tak nie jest.  Prawdziwy świat jest okrutny, czyhający na każdą okazję, aby cię uśmiercić. Niekiedy nasze życie rodzinne skazane jest na kłótnie, niepowodzenie   i niezgodę.  Historia opowiada o lekarzu pierwszego kontaktu, który leczy dość nietypowo, mianowicie wszystkich petentów, albo okłamuje, albo wysyła do domu z myślą, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Pomimo tego, jego klinika bardzo dobrze prosperuje, a sam lekarz jest zapraszany na różne gale i przedstawienia.  Klienci, którzy do niego przychodzą to najczęściej aktorzy i wszelkiego rodzaju artyści nie mający czasu iść do porządnego specjalisty. Z drugiej strony nasz lekarz ma swoje życie osobiste, które niekiedy jest bardzo barwne.  Jest to mężczyzna po trzydziestce mający żonę, swoją drogą bardzo ładną i dwójkę nastoletnich dzieci.  Raz się tak zdarzyło, że do gabinetu Marca  przyszedł aktor, który bardzo polubił mężczyznę i   najpierw zaprosił go z małżonką na premierę filmu, w którym grał, a później na wakacje do swojego domku letniskowego.  Jednak aktor na pierwszy rzut nie przypadł do gustu żonie Marca, bowiem był to bardzo gruby i duży człowiek o obleśnym spojrzeniu, którym mierzył inne ładne kobiety włącznie z nią. Nie chcąc być na łasce aktora i jego rodziny, Marc razem z córkami i żoną chcą wyjechać pod namiot do nieopodal położonego kempingu ekologicznego.  Jednak pomimo tego i tak w tym czasie spotykają rodzinę aktora, a życiem lekarza wstrząśnie bardzo niemiła niespodzianka dotycząca nie tylko jego rodziny, ale i rodziny niby bliskiego przyjaciela.

Muszę stwierdzić, że książka jak na kryminał, napisana bardzo psychologicznie i bardziej z punktu widzenia lekarza. Samym narratorem jest nasz nieszczęsny lekarz, który wszystko opowiada z bardzo rzeczowymi detalami. Zdrady, pożądanie, kłamstwa, aż w końcu złość i krzywda wszystko to jest mieszanką zawartą  tylko w tej jednej książce.

Jak na kryminał to akcja rozwija się  bardzo powoli, a muszę powiedzieć, że książka nie jest szczególnie krótka. Czytając  historię rodziny, którą spotkały same nieszczęścia, ale i wzloty, byłam bardzo poruszona. Niestety książka  na początku spotkała się z moim rozczarowaniem, ponieważ liczyłam na większy rozwój akcji i makabrycznych momentów przyprawiających o dreszcze. Chociaż autor w niektórych momentach rozkręcił powieść i szczerze nie szczędził sobie szczególnie rzeczywistych opisów.

Okładka książki zapowiada to z czym możemy spotkać się gdy zaczniemy tę niesamowitą lekturę. Myślę, że najlepszy czas na przeczytanie jej to naprawdę mocno deszczowe i ponure dni, które sprawią, że nie oderwiemy się od historii na dobre.

Ocena: 8/10

Zobacz także

1 Comment

  1. Prawdziwa droga przez mękę! Słaba książka…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.