Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Historia w odcieniach szarości. Niezwykłe losy lekarzy zwierząt – Włodzimierz Andrzej Gibasiewicz – Wyd. Avalon

Historia w odcieniach szarości. Niezwykłe losy lekarzy zwierząt – Włodzimierz Andrzej Gibasiewicz

niezwykłe losy lekarzy zwierząt

Niezwykłe losy lekarzy zwierząt to bardzo pouczająca książka, która powstała niejako w oparciu o biogramy poległych weterynarzy w okresie II wojny światowej. https://dobrerecenzje.pl/?p=7267

Autor zwrócił tutaj szczególną uwagę na uzupełnienie niektórych informacji dotyczących poległych żołnierzy, którzy uzyskali dyplomy lekarzy zwierząt.

Podczas czytania książki można odczuć niejaki nacisk, którym posłużył się twórca na wiarygodność uzyskanych informacji. Przedstawione bardzo rzetelnie, niekiedy w oparciu o listy, bądź osobiste zdjęcia rodziny zamordowanych, informacje są istną gratką dla entuzjastów historii.

Jako nadrzędny cel dla Włodzimierza Andrzeja Gibasiewicza przyświecało zostawienie w pamięci czytelnika śladu, który wskazywałby na to, iż podczas II wojny światowej nie tylko pierwsze skrzypce grali dowódcy, ale i równe ważni byli weterynarze.

Niezwykłe losy lekarzy zwierząt stanowi niejako uzupełnienie historii poległych w obronie ziemi ojczystej. W większości ludzie zapamiętują tylko te jednostki, które najbardziej przysłużyły się historii, jednak czy na to także nie zasługują lekarze, którzy także bardzo dużo poświęcili w swoim życiu?

Pod żadnym pozorem nie powinno się pomniejszać roli poległych, którzy zginęli w imię wolnej przyszłości, wolnego kraju. Ten hołd należy się wszystkim. Książka ta pod wieloma względami stanowi historię. Historię życia lekarzy, historię ich śmierci, bądź walki.

Sylwetka, która szczególnie zwróciła moją uwagę podczas czytania, to biografia Stanisława Wilhelma Kolanusa, lekarza weterynarii, który dość nieludzko został zamordowany w mieście, w którym żył, pracował, miał rodzinę. Ten haniebny czyn dokonany został praktycznie przed jego domem. I tutaj w sprawie tego biogramu najbardziej zwróciły moją uwagę źródła na jakie autor postanowił powołać się w książce.

Wszelkiego rodzaju zdjęcia osobiste, które przedstawiają całą rodzinę Stanisława Wilhelma Kolanusa, listy i ważne informacje dotyczące służby żołnierskiej zostały bardzo skrzętnie opisane i przedstawione w książce. Na dodatek wszystkie przytoczone fakty zostały poparte przez osobę pochodzącą z najbliższej rodziny poległego – wnuczkę, z którą Włodzimierz Andrzej Gibasiewicz konwersował.

Niezwykłe losy lekarzy zwierząt to wspaniale złożony hołd dla zapomnianych bohaterów, zebranie tylu biografii i stworzenie z tych wszystkich informacji książki, która na dodatek została sprawdzona bardzo dokładnie pod względem autentyczności, to nie lada wyzwanie. Na potwierdzenie tego, możemy zajrzeć na koniec książki, gdzie znajduje się dość obszerna bibliografia, na którą powołał się autor. Sama długość opisu źródeł świadczy tylko o sile pracowitości doktora Włodzimierza Andrzeja Gibasiewicza.

Niezwykłe losy lekarzy zwierząt to książka, która uświadamia nam, ze historia nigdy nie jest i nie będzie czarno – biała. Istnieje tyle rożnych odcieni szarości, które przeplatają się podczas tylu ważnych wydarzeń. Wystarczy je tylko dostrzec.

Strona wydawnictwa: https://wydawnictwoavalon.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.