Kryminał, DramatRecenzje książek

Holly Bourne – „Jestem już normalna?” – Wyd. Zielona Sowa

Holly Bourne – „Jestem już normalna?” – Wyd. Zielona Sowa

jestem już normalna?

Holly Bourne to wysokiej klasy ekspertka oraz dziennikarka i pisarka dla młodzieży w przedziale wiekowym  16-25 lat. Wieczorami Holly oprócz pisania powieści prowadzi blog poruszający kwestie feminizmu.

W swojej najnowszej książce pt. ”Jestem już normalna?” opisuje chorobę 16-stoletniej Eve.

Ta sympatyczna i fajna dziewczynka już w wieku 14 lat miała problemy. Przestała jeść, bo uważała, że jedzenie jest zatrute i od niego się pochoruje. Wtedy od razu zrzuciła 13 kg i wylądowała w szpitalu, gdzie ją źle zdiagnozowano, uważając, że to anoreksja.

Zamknęli ją więc w szpitalu psychiatrycznym, w którym przebywała całe tygodnie, zanim w końcu uznali, że dziewczynka cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i uogólnione zaburzenia lękowe. Dla tak młodej dziewczyny sam pobyt w „psychiatryku” równał się z utratą kolegów, koleżanek z klasy, a także sympatii jaką darzyli ją chłopcy. Tak jak w przypadku Jane – jej najbliższej koleżanki, gdy się dowiedziała, to szybko odcięła się od Eve, gdy tylko nadarzyła się okazja.

Osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mogą nieźle manipulować innymi, sprawiać, by bliscy się o nich martwili oraz utwierdzać ich w słuszności niepokojów. Stają się władcami marionetek, pociągają za sznurki, a bliscy słuchają ich, bo mają poczucie winy. Chorzy doprowadzają w końcu do tego, że członkowie rodziny robią dokładnie to, czego oni chcą.

To jest wiedza teoretyczna, a od strony praktycznej zupełnie inaczej to wygląda. Eve wcale taka nie była. Tak naprawdę to bardzo bystra i sympatyczna dziewczynka, tylko że czasem musi brać leki.

Kim zatem jest Eve?

Jaka jest?

I co ta chemiczna substancja robi w jej mózgu?

Jak wpływa na jego pracę?

Eve wyobraża sobie wszystkich ludzi na świecie, którzy mają gorsze problemy niż ona. Ludzie chorzy, samotni, głodujący i biedni. To bardzo wrażliwa dziewczynka.

Pytanie zatem: Czy Eve znajdzie sobie chłopaka?

Na horyzoncie widać dwóch: Ethan i Guy?

A więc który z nich?

Koniecznie przeczytajcie tę książkę. To wspaniała lektura podejmująca problemy nastolatków.

Autorka książki najbardziej lubi narzekać na stygmatyzację chorób psychicznych, kwestie praw kobiet oraz równość wszystkich bez względu na płeć.

”Niektórzy uważają, że kobiety chcą odebrać mężczyznom władzę i prowadzać ich na smyczach, zrobionych z zaplecionych w warkocze, zapuszczonych włosów pod pachami, a potem pozamykać ich w klatkach. Feminizm jest dla wszystkich płci i im służy”.

Zachęcam do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.