Horror, Thriller, Sci-FiKryminał, DramatRecenzje książek

Ismet Prcić – „Odłamki” – wyd. SQN

Ismet Prcić – „Odłamki” – wyd. SQN

odlamki-b-iext28480715

 

Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie, że w Waszym spokojnym życiu nagle następuje przełom? Wieść życie pełne w dostatku jest łatwo, utracić to wszystko też łatwo. Natomiast najtrudniejsze jest życie w patologicznej rodzinie podczas, gdy rozlatuje się  cały Twój świat, cała ojczyzna walczy o każdy kawałek chleba. A ty nie możesz na to nic poradzić. W tak patowej sytuacji znajduje się  główny bohater książki. Ismet miał wszystko, pełną rodzinę, życie pełne miłości. Z czasem ta sielanka coraz bardziej psuła się i kawałki tego szczęścia zanikały razem z wspomnieniami małego chłopca. Rodzina Ismeta rozpadła się i jedynym co tak naprawdę trzymało wszystkich  obok sienie to troska o matkę, która popadła w tak głęboką depresję, że próbowała nawet samobójstwa. Tymczasem do pełnoletniego Ismeta przechodzi list od bośniackiego wojska. Pobór zabierał wszystkich młodych i zdrowych mężczyzn żeby walczyć i ocalić państwo. Jednak nasz Ismet w obawie, że musi iść na pewną śmierć ucieka wraz ze swoją trupą teatralną do Szkocji. Poznaje tam dziewczynę, która widocznie jest nim zainteresowana.   Niestety jest jeden maleńki szkopuł, oboje są w związku. Czas powrotu do domu zbliża się wielkimi krokami i kiedy mężczyzna ma już wracać niespodziewanie wymyka się po cichu i dalej samotnie podróżuje do Ameryki do wuja, który  obiecał zająć się nim i zapewnić dobre wykształcenie. Lecz czy mu się to uda? On sam tego nie wie.  Na dodatek  w jego umyśle cały czas przebywa nieznajomy o którym Ismet bardzo mało wie, ale tak jakby nosi w sobie jego wspomnienia.

Kim jest ta  druga połówka naszego bohatera?

Książka o dość ciężkiej fabule, aczkolwiek można powiedzieć, że autor napisał ją w formie swojej biografii. Ukazał to wszystko jako trzy własnoręcznie napisane dzienniki wchodzące w skład jednej grubej książki.  Wszystkie uczucia, wspomnienia  negatywne bądź pozytywne. Odłamki duszy, które zostały porozrzucane w dawnych miejscach pobytu głównego bohatera a jednocześnie autora. Wszystkie cierpienia i choroby spowodowała jedna wojna, która odcisnęła bolesne piętno nie tylko w sercach mieszkańców ale i na duszy.

Bardzo smutnie napisana książka. Czytając dopiero na końcu zrozumiałam dlaczego zdobyła tak dużo ludzkich serc i nagród. Cieszę się z przeczytania i posiadania tak wartościowej książki, która pokazuje, że wszystko co dotychczas miało się w życiu może z dużą łatwością runąć i już  się nie podnieść.

Ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.