IT, BiznesRecenzje książek

Jacek Matulewski – „MVVM i XAML w Visual Studio 2015” – Wyd. Helion

Jacek Matulewski – „MVVM i XAML w Visual Studio 2015” – Wyd. Helion

mvvm i xaml

Kilka lat temu, kiedy zaczynałem swoją przygodę z programowaniem starałem się pochłonąć jak najwięcej wiedzy niezbędnej do uruchomienia moich pierwszych działających tworów. Nie zawsze były to bardzo skomplikowane i niezbędne do życia twory. Jednak z czasem powstawały coraz to milsze dla oka, praktyczniejsze w zastosowaniu aplikacje. Jeśli jesteście ciekawi jak stworzyć  naprawdę ciekawe, profesjonalnie wyglądające i interesujące programy niskim nakładem poświęconego czasu, to przedstawiana książka jest właśnie dla Was.

Każdy kto próbował swoich sił tworząc aplikacje działające przede wszystkim na systemach rodziny Windows, wie co oznaczają wyszczególnione w tytule nazwy. MVVM – to wzorzec projektowy wymyślony przez architektów firmy Microsoft, a XAML – jest językiem używanym do tworzenia interfejsu użytkownika (WPF).

Książka „MVVM i XAML w Visual Studio 2015” to przede wszystkim podręcznik. Znajdziemy tu informacje odnośnie prezentowanego wzorca, ale też przedstawione od A do Z instrukcje tworzenia poszczególnych elementów i opisy zachowań. Książka podzielona jest na trzy części: „Wzorzec MVVM”, „Zaawansowane zagadnienia budowania interfejsu w XAML” oraz wg. mnie najciekawsza z przedstawianych – „Aplikacje Uniwersalne”, ale o tym później.

W części pierwszej mamy możliwość zapoznania się z IDE, jego wbudowanymi narzędziami i widokami, na tyle, żeby rozpocząć pracę nad własnymi realizacjami opisanych przykładów. Są tutaj również przykłady kodów, które zastosowane są w omawianym wzorcu MVVM, jak i podstawowych widoków aplikacji napisanych w XAML. Co więcej przedstawione są też testy. Krótko mówiąc – przystawka.

Część druga, to kolejne z zagadnień wykorzystywanych podczas tworzenia reprezentacji graficznej – kontrolki, style, animacje, grafiki – danie główne z XAML’em.

Na koniec rzecz najciekawsza – Aplikacje Uniwersalne. Nie spodziewałem się, że napisany jeden, ten sam kod źródłowy, może być wykorzystywany na wielu (co prawda pokrewnych) platformach. Jest mi bardzo miło, że kupując jedną książkę dostajemy okazję poznania wytwarzania oprogramowania na pełnoprawne komputery i urządzenia mobilne, wraz z wiedzą know-how. Jest to innymi słowy – deser.

Nie żałuję czasu spędzonego podczas czytania „MVVM i XAML w Visual Studio 2015”. Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu zainteresowanemu z Was. Na koniec dodam, że książkę napisał polski autor i wyszło mu to ponadprzeciętnie. Dobre bo polskie.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.