Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Jack Cheng – „Do zobaczenia w kosmosie” – Wyd. YA!

Jack Cheng – „Do zobaczenia w kosmosie” – Wyd. YA!

do zobaczenia w kosmosie

„Do zobaczenia w kosmosie” opowieść o jedenastoletnim Aleksie, który w pewien letni weekend wyrusza na festiwal miłośników rakiet i astronomii i nie podejrzewa nawet, że oto właśnie zaczyna się podróż jego życia. Razem z bohaterem powieści Jacka Chenga udajemy się na poszukiwania jego rzekomo nieżyjącego ojca, ale tak naprawdę to poszukiwanie odpowiedzi ważnych dla wszystkich niezależnie od wieku.

Aleks budzi sympatię nie tylko dlatego, że przygarnął bezdomnego psa i nagrywa wiadomości głosowe ,które zamierza wystrzelić w kosmos kiedy tylko uda mu się skonstruować odpowiednią rakietę. Jest, jak sam o sobie mówi, ponad wiek odpowiedzialny, dorabia na stacji benzynowej i zajmuje się mamą, która ma czasami swoje ciche dni. Można by pomyśleć, że oto mamy do czynienia z kolejną wyciskającą łzy, rzewną opowieścią o nieszczęśliwym nastolatku. Nic bardziej mylnego. Aleks jest radosnym chłopcem spełniającym swoje marzenia, ma pasję i to pozwala mu pokonywać z uśmiechem życiowe zakręty od których aż roi się na jego drodze. Ten chłopak może być przykładem dla wielu, nie tylko jedenastolatków. Na festiwalu przeżywa porażkę, ale słucha uważnie rady starszego kolegi i porażka staje się cenną lekcją, nie zaś życiową katastrofą.

W tej książce jest wiele pozornie prostych pytań, co to jest miłość, prawda i odwaga i nawet jeśli nie zgodzimy się z odpowiedziami zawartymi w powieści, to na pewno zastanowimy się i spróbujemy sami ich poszukać, bo pewnie miłość, prawda i odwaga dla każdego z nas to trochę co innego.

W podróży towarzyszą Aleksowi przyjaciele i to dzięki nim ta wyprawa w ogóle jest możliwa, ale czy nie jest tak w naszym życiu, że bez przyjaciół i ich wsparcia jest nam ciężko?

Mnie najbardziej podobało się kiedy przyjaciele tłumaczą Aleksowi, że nie może nikomu pozwolić pozbawić się marzeń i wiary w ich realizację, oraz rozmowa o tym co to jest prawdziwe uczucie i jak odróżnić je od nieprawdziwego.

„Do zobaczenia w kosmosie” można czytać razem z  dorastającymi dziećmi, ponieważ będzie na pewno świetną okazją do porozmawiania, a może nasze dzieci mają jakieś inne przemyślenia o tym co to jest miłość, prawda i odwaga. Dobrze byłoby się tego dowiedzieć.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.