Poradniki, Zdrowie

Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu – David Omand – Wyd. Muza

Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu – David Omand

Jak nie dać się zmanipulować i okłamać

Autor książki David Omand to były pracownik brytyjskiego wywiadu. Pisząc książkę Jak nie dać się zmanipulować i okłamać, postawił sobie jeden cel – chce wyposażyć ludzi w narzędzia, umożliwiające podejmowanie lepszych decyzji, co jednocześnie ma służyć do zapoznania się ze sposobem myślenia analityków informacji. Autor przedstawia różne sytuacje z przeszłości, z których wypływa nauka wskazująca, iż to z czym obecnie mierzy się ludzkość jest pewnego rodzaju „powtórką z rozrywki”. Tym razem jednak wiemy o wiele więcej niż nasi przodkowie, nasze wyjaśnienia mogą być pełniejsze, a oczekiwania śmielsze.

Wszyscy jesteśmy zmuszeni do podejmowania decyzji i dokonywania wyborów w domu, pracy czy nawet w trakcie zabawy. Mamy dziś coraz mniej czasu na zastanawianie się. Żyjemy w erze cyfrowej i zewsząd jesteśmy zalewani fałszywymi informacjami. Te podawane poprzez media społecznościowe oddziałują na nas i są skierowane przeciwko naszym interesom. Czy przytłoczeni tymi wszystkimi informacjami wiemy mniej czy więcej niż w czasach minionych? Obecnie bardziej niż kiedykolwiek lekcje z przeszłości mogą okazać się przydatne.

Praca oficerów wywiadu wiąże się z kradzieżą tajemnic dyktatorów, terrorystów i przestępców, którzy mają wobec danego społeczeństwa złe zamiary. Zadaniem agenta wywiadu jest powiedzieć władzom, jak się sprawy mają, niczego tym samym nie ukrywając. Autor pisze, że z jego doświadczenia wynika, iż w procesie dokonywania oceny sytuacji pomaga systematyczne podejście i ustalenie właściwego poziomu zaufania do własnych osądów. Ta sama technika ma także przełożenie na nasze prywatne życie, w chwili kiedy zastanawiamy się czy nasza decyzja nie zaszkodzi nam, nie bierzmy pod uwagę również innych czynników pobocznych?

David Omand w swojej książce Jak nie dać się zmanipulować i okłamać opracował pewien system – SEES, który prowadzi przez cztery typy informacji, składających się na produkt pracy wywiadowczej: świadomość sytuacyjna, czyli zrozumienie co się dzieje i w obliczu czego stoimy, wyjaśnianie dlaczego widzimy to, co widzimy i jakie są motywy wszystkich zainteresowanych, ocena sytuacji i prognoza rozwoju wypadków oraz wnioski strategiczne dotyczące przyszłych problemów. Tak więc w książce znajdziemy cztery rozdziały, w tym ponad połowa jest poświęcona wytłumaczeniu roli SEES.

Natomiast część druga ma trzy rozdziały, z których nauczymy się zachowywania trzeźwości umysłu oraz kontrolowania swojego zachowania w stresowych momentach. Następnie autor przeprawia czytelnika przez trzy dziedziny życia, które domagają się wykorzystania informacji wywiadowczych. Lekcje zawarte w tej książce składają się na plan działania otaczającego nas świata oraz możliwości dokonania wolnych i świadomych wyborów. Ucząc się na błędach i wyciągając wnioski możemy żyć bezpiecznie w otaczającej nas wirtualnej rzeczywistości.

http://jak-nie-dac-sie-zmanipulowac-i-oklamac-radzi-doswiadczony-agent-wywiadu-david-omand-wyd-muza

Strona wydawnictwa: https://muza.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.