Poradniki, Zdrowie

Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko – Ariane Calvo – Wyd. Muza

Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko – Ariane Calvo

Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko

„Wewnętrzne dziecko” to pojęcie w psychologii i definiuje się je na dwa sposoby. Praca nad wewnętrznym dzieckiem skutkuje lepszym zrozumieniem i efektowniejszym gojeniem się ran z przeszłości, odczuwanie lęku, ciągłe zamartwianie się, niskie poczucie własnej wartości. Z drugiej zaś strony dziecko jest nośnikiem zmiany. W miarę jak pogłębia się zrozumienie i poszanowanie siebie samego, lepiej jest rozpoznać swoje mocne strony, co jest w życiu ważne, co się liczy, a co chroni od toksycznych czynników, co dostarcza przyjemności.

Autorka wymienia pięć ran emocjonalnych wewnętrznego dziecka: niesprawiedliwość, odrzucenie, opuszczenie, zdrada i upokorzenie. Kiedy mówimy o wewnętrznym dziecku, myślimy o emocjonalnych śladach wytworzonych w dzieciństwie, które bardzo silnie wpływają na sposób zachowania i samoocenę jednostki. Zwykle nie pamięta się tych doświadczeń, lecz są one mocno wpojone w umysł, mieszają się w nich lęki i cierpienia, ale też zasoby i talenty, zdolność do radości, zachwytu, wdzięczności i kontemplacji.

Autorka w swej książce – Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko uczy nas jak poznawać siebie. Jeśli już się tego nauczymy będziemy lepiej rozpoznawać swoje potrzeby, zasoby, doceniać siebie i mniej zależeć od opinii. Taka mentalność znacząco wpłynie na samoocenę i przede wszystkim samopoczucie. Nauczymy się – „Co konkretnie mogę zrobić ja sama, aby przyczynić się do tego, co wydaje mi się właściwe?”, „Co mogę budować aby uczestniczyć w tworzeniu lepszego świata?”.

Charakter to nabyta część osobowości. Kształtowany jest przez nieświadome uczenie się, przyswajanie przekonań i wartości. Możemy też z prostotą dziecka poczuć się częścią natury i wszechświata, rozwijać duchową akceptację z dala od materializmu, a także odczuwać szczęście i zdolność zachwytu. Dlatego potrzeba zatrzymać się i obserwować co się stanie, gdy przestaniemy się kontrolować, łatwiej przyjdzie doskonalenie życiowych poczynań i patrzenie w zdumieniu, jak nadchodzi szczęście. Każdy bowiem kryje w sobie wewnętrzne dziecko, bo wszyscy kiedyś oglądaliśmy świat właśnie takimi oczami.

Zachęcam was, Moi Drodzy sięgnijcie po tę książkę, bo jest nie tylko mądra i pouczająca lecz także płynie z niej przepiękna nauka, iż wewnętrzne dziecko i jego wrażliwość wiodą prosto do zachwytu nad życiem.

https://dobrerecenzje.pl/jak-ukoic-swoje-wewnetrzne-dziecko-ariane-calvo-wyd-muza/

Strona wydawnictwa: https://muza.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.