Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Janina Lesiak – „Dobrawa pisze CV” – Wyd. MG

Janina Lesiak – „Dobrawa pisze CV” – Wyd. MG

dobrawa pisze cv

Dobrawa – czeska księżniczka, wysoka, dobrze zbudowana i silna, wychowywała się w świecie mężczyzn. W drugiej połowie 964 roku został zawarty sojusz między Bolesławem I Srogim (ojcem Dobrawy), a Mieszkiem I, księciem polskim.

W celu utwierdzenia tego przymierza Dobrawa została wydana za Mieszka I. Ona była chrześcijanką, on poganinem. Gdy polski książę ochrzcił się, wtedy mógł poślubić czeską księżniczkę. Dobrawa przygotowuje się do nowej roli: będzie poznawała dzieje państwa Polan, żyjących w osadzie Gniezno, będzie się uczyła imion: Siemowita, Leszka, Siemomysła, dowie się też, że Mieszko odziedziczył ziemie Goplan i Mazowszan, podbił Pomorzan i Luboszan.

Dobrawa jest bystra i inteligentna, ciekawa i zbiera informacje na temat przyszłego małżonka. Nigdy na nic nie narzeka, trzyma się prosto i nie marudzi. Inne kobiety naśladowały jej stroje i uczesania. Dobrawa imponowała im spokojną i wytworną elegancją. Lecz oto po śmierci ojca życie Dobrawy zmienia się na dworze. Powoli Dobrawę odsuwano w cień i spychano na bok oraz lekceważono. Jedyną jej pociechą jest jej syn Bolesław oraz Hekosz, którego musiała porzucić.

Poznajcie bliżej Dobrawę: wszystko co ją boli i co raduje, ale tak naprawdę to nikt nie pozna całej prawdy o niej, bo Dobrawa jest prawdziwą kobietą i nie zdradza tajemnic, zna własną wartość i nie musi jej nikomu udowadniać. Jednak warto ją poznać bliżej w tej właśnie książce – Dobrawa Przemyślidka, czeska żona polskiego księcia, uchyli Wam drzwi do Europy. Książka wydana jest w twardej oprawie, napisana w trzech rozdziałach:

I- Było

II- Jest

III- Będzie

Przeczytajcie losy odważnej i mężnej Dobrawy, której Polska tak wiele zawdzięcza. Przeczytajcie i zachowajcie ją w pamięci na dłużej.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.