Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Janina Lesiak – „Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa: Album rodzinny” – Wyd. MG

Janina Lesiak – „Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa: Album rodzinny” – Wyd. MG

Jadwiga z Andegawenów

Autorka- Janina Lesiak tworzy powieściowe portrety polskich królowych takich jak: Wspomnienie o Cecylii, Dobrawa pisze CV, Miłosna kareta Anny J., czy obecną – Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Jak dobrze wiemy z lekcji historii, że małą Jadwigę wychowywano z dala od swojej rodziny, żeby nasiąknęła niemieckimi obyczajami i tradycją.

Wilhelm – austriacki książę bardzo kochał Jadwigę, ale bardziej głową niż sercem. Jednak małżeństwo z Wilhelmem powodowało, że Polska przejdzie na stronę Klemensa VII – antypapieża i dołączy do wielkiej schizmy.

Jadwiga była bardzo delikatną kobietą. Była bardzo wysoka, smukła i cudownie spokojna. Po ślubie z Władysławem Jagiełłą nosiła koronę królowych zakładaną wcześniej tylko przez trzy monarchinie: Jadwigę kaliską – żonę Władysława Łokietka, Aldonę Gedyminównę – pierwszą małżonkę Kazimierza Wielkiego i nieszczęśliwą, chorą, odtrąconą Adelajdę Heską – jego drugą żonę.

Jadwiga zrezygnowała z klejnotów. Ofiarowała je bowiem na budowę katedry wileńskiej, odnowienie krakowskiego uniwersytetu, dla katedry krakowskiej, na klasztory benedyktynów, cystersów i karmelitów, na kościoły, przytułki i szpitale. Zawsze była szczodra dla biedaków, starców, dzieci i niedołężnych, którzy potrzebowali pomocy.

Autorka bardzo wiarygodnie i rzetelnie opisała portret królowej Jadwigi. Opisała je oczami swojej matki i siostry, Wilhelma, Króla Władysława oraz Skryby – Stanisława ze Skarbimierza.

I choć zmarła bardzo młodo – to w opinii świętości, z której dziś możemy być dumni. Każdy z opisanych osób postrzegał ją inaczej, lecz Jadwiga wiedziała, że małżeństwo z Jagiełłą, które zgodnie z testamentem swojego dziada Kazimierza Wielkiego, po wielu perypetiach i nieprzewidzianych zdarzeniach, objęła polski tron.

Książka przewspaniała. Powinien przeczytać ją każdy Polak, ten młody i ten trochę starszy, aby przybliżyć sobie postać tej wielkiej świętej, która „jako dziewczynka w koronie”- odeszła w opinii świętości. Książka jak zresztą wszystkie książki Janiny Lesiak, wydane są w twardej oprawie i są klasyką literatury polskiej, którą warto mieć w swojej domowej bibliotece.

Zachęcam Was – moi drodzy – czytajcie, to jest nasza duma i chluba historii, którą każdy Polak powinien dobrze znać.

 

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.