Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Janina Lesiak – „O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia – czyli rozmówki z Alusiem Curunią” – Wyd. MG

Janina Lesiak – „O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia – czyli rozmówki z Alusiem Curunią” – Wyd. MG

rozmówki z Alusiem Curunią

Janina Lesiak- autorka takich książek jak: „Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej”, „Miłosna kareta Anny J”, czy „Dobrawa pisze CV” (wszystkie recenzje tych książek zamieszczone są na naszej stronie), tym razem daje nam się poznać z trochę innej strony.

Otóż rozmówki z Alusiem Curunią, to bardzo zabawna i humorystyczna powieść, która odsłania nam nasze wady i wytyka błędy. Aluś Curunia – podstarzały pan, zagorzały wędkarz i miłośnik zbierania grzybów.

Możemy go poznać z powiedzenia ”Szacuneczek dla miłych Państwa”- ubierający się w dyskoncie, często możemy go spotkać na ławce, obok sklepu monopolowego, do którego często zagląda na jak on mówi ”małe piwko”, które często „pije z gwinta” i podejmuje rozmówki na tematy życiowe, czyli: o odwadze, o kobietach przelotnych(jest bowiem samotny), o chlebie i o niebie, o zimnej jajecznicy, o dziurach w pamięci i o wielu innych, jak mogłoby się wydawać ważnych rzeczach. Autorka postanowiła zapytać Alusia co sądzi o problemie imigrantów, tym bardziej, że miał na głowie okrągła, haftowaną tiubietiejkę (podobno z ciuchów) i zapuszczał brodę.

Gdy spytany, czy „Na Araba się pan przerabia- panie Aluś-odrzekł oburzony ”W życiu, mamusia by się w grobie przewróciła, mowy nie ma”.

Aluś dalej odpowiada:

”Za pięć lat kibole Jagiellonii Białystok zakładają partię polityczną pod hasłem „Obronimy Polskę przed Islamem”. Inni kibole też idą w ich ślady, tylko, że są prawicowi. I też Aluś pyta: ”czego się bardziej Pani szanowna boi, albo co lubi i jak się pani ustosunkuje do problemu?- Bo ja nie wiem -odpowiada Aluś i dlatego na wszelki wypadek kupi sobie jeszcze klubowy szalik- może się kiedyś przyda”.

Aluś żyje w swoim świecie i uważa, że ci, którzy chcą go słuchać to po prostu się z nim zgadzają. Aluś mówi o sprawach prostych i codziennych.

Rozdziały z Alusiem są bardzo króciutkie, napisane językiem prostym i wesołe. Książkę jak najbardziej polecam wszystkim, gdyż podejmuje problematykę dnia codziennego. Czytelnik podczas czytania popada w zadumę nad przemijalnością i sensem życia. Życzę przyjemnego czytania i wielu radosnych chwil z Alusiem Curunią.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.