Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Janusz L. Wiśniewski – „Spowiedź niedokończona” – Wyd. Literackie

Janusz L. Wiśniewski – „Spowiedź niedokończona” – Wyd. Literackie

spowiedź niedokończona

Janusz Leon Wiśniewski to jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów za granicą. Jego książki, bestsellerowe, tłumaczone były na wiele języków. Na stałe mieszka i pracuje w Niemczech.

Spowiedź niedokończona, to zbiór osiemnastu krótkich tekstów, podejmujących bardzo aktualne, choć kontrowersyjne dla nas tematy, takie jak: dzieje grzechu, czyli po co(ludziom)płeć,zazdrość i genetyka, projektowanie poczęcia, fabryka piersi, czy wakacje (offline)na Majorce oraz wiele innych bardzo ważnych i życiowych tematów. Autor nie boi się trudnych tematów, a wręcz przeciwnie, świetnie je rozumie i kreśli je w tej niewielkiej książeczce, zawierającej nieco ponad 80 stron.

Opiszę Wam krótko jedną z historii.

Po ostatnim posiłku kat modli się ze skazańcem. Amerykanin Bruce Marlow przez 17 lat był głównym katem stanu Wirginia w USA. Obecnie jest aktywistą ruchu na rzecz zniesienia kary śmierci. W USA stosuje się karę śmierci w 31 stanach. Bruce pytany, tak odpowiada ”Odebrałem życie 62 osobom-mężczyznom. Dziś spowiadam się z tego. Naciskałem czerwony guzik z polecenia przewodniczącego ławy przysięgłych, którzy są jak każdy – omylni. Szkoda, że w tym kraju przewodniczący jedynie odczytują wyroki, a to właśnie oni powinni naciskać te czerwone guziki”.

Straszne prawda? I jakże bardzo tragiczne. Nikt nie myśli o tych ludziach, którzy muszą respektować takie wyroki. Przecież oni też mają swoje uczucia i sumienie.

Od połowy lat 80-tych pojawiło się dużo skrajnych altruistów, takich jak Jonathan.

Syn francuskich, dekadencko bogatych przedsiębiorców, jedynak rodzice przestali go utrzymywać po tym, jak im się sprzeciwił i zamiast politologii zaczął studiować medycynę, a wydziedziczyli, gdy pewnego dnia zamiast dziewczyny przyprowadził do domu chłopaka. Obecnie jest konsultantem w Klinice Płodności i wszystkie zarobione pieniądze przeznacza na cele charytatywne. Duża część klientów z tej kliniki pochodzi z Europy. Projektowanie dzieci przed ich poczęciem to dzisiaj najbardziej dochodowy biznes. Lekarze zaś tak mówią o swojej Klinice ”Jesteśmy odpowiedzialną firmą. To przecież nasz produkt!!!”

Dziecko?

Produkt!

Straszne! Dokąd zmierza nasz świat…

Zachęcam Cię Drogi czytelniku do czytania, książka jest niezwykle intrygująca.

Autor też pyta ”Dlaczego młodzi mężczyźni marzą o seksie z matkami swoich dziewczyn?”

Z drugiej zaś strony książka skłania do refleksji, jakże ludzie są dzisiaj bardzo zagmatwani. Zatem zachęcam do czytania i refleksji.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.