Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Jean Sasson – „W kręgu księżniczki” – Wyd. Znak

Jean Sasson – „W kręgu księżniczki” – Wyd. Znak

w kręgu księżniczki

„W kręgu księżniczki” to opowieść o kobiecie zamieszkującej w Arabii Saudyjskiej. Księżniczce Sułtanie i jej rodzinie. Sułtana narodziła się jako nieziemsko bogata arystokratka w kraju, w którym kobiety nie mają prawa głosu.

Księżniczce Sułtanie przez większość życia towarzyszy szczęście. Mimo oczywistych uprzedzeń i poniżania kobiet w Arabii Saudyjskiej, zostaje ona wydana za mąż za dobrego mężczyznę, który szanuje jej zdanie i nie traktuje jej jak niewolnika. Mimo tego szczęścia Sułtana od najmłodszych lat była świadkiem okrutnego traktowania kobiet w swoim kraju i mimo bogactw i wspaniałości, które były w jej życiu obecne, nie zamknęła się na losy innych kobiet.

Jest to opowieść o odważnej, pewnej siebie kobiecie, która niepozbawiona jest wad. W wieku czterdziestu lat, mając dwie dorosłe córki, uświadamia sobie, że niczego w życiu nie osiągnęła. Sułtana odczuwa, że jest jak ptak zamknięty w złotej klatce. Czy zdoła się z tej klatki uwolnić? Czy sprawi, by kobiety w Arabii Saudyjskiej zaczęły wieść choć odrobinę lepsze życie?

Przez całą powieść mamy do czynienia z rozważaniami Sułtany na temat jej życia, życia jej córek oraz kobiet w rodzinie. Wątek złego traktowania płci żeńskiej jest tutaj poruszany przez całą historię, niestety, przez większość czasu autorka książki opisuje bogate życie Sułtany. Miałam nieodparte wrażenie, że Sułtana zamiast działać tylko siedzi i się zastanawia, jak bardzo jest uciemiężona i biedna, by po chwili dostać od męża największy diament jaki znalazł w mieście, albo kartę kredytową na zakupy o limicie pół miliona. Przytłaczały mnie bogactwa i luksusy, w których pławiła się Sułtana, jednocześnie nie potrafiąc wykorzystać tych zasobów na cel pomocy innym kobietom. Dopiero na samym końcu książki rozpoczyna się faktyczna akcja ratunkowa dla jednej z kobiet. Trochę inaczej wyobrażałam sobie całą opowieść. Autorka albo nie poradziła sobie ze streszczeniem opasłej historii Sułtany albo skupiła swoją uwagę na zupełnie innych aspektach jej życia.

Ogólnie książkę oceniam dobrze. Jest przeznaczona dla osób chcących poznać pałacowe życie, bogatych Saudyjczyków z nutą rebelii w tle. Głównie jest tu przedstawiony wątek zmiany toku rozumowania głównej bohaterki. Zdecydowanym plusem jest jej zmiana na dobre. Choć brakuje mi opisu jej dalszych działań na rzecz kobiet Wschodu. Warto zapoznać się z tą książką.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.