IT, BiznesRecenzje książek

Jeremy Donovan – „TED. Jak wygłosić mowę życia” – wyd. Helion

Jeremy Donovan – „TED. Jak wygłosić mowę życia” – wyd. Helion

ted jak wyglosic mowe zycia

 

W życiu każdego człowieka, prędzej czy później, przychodzi moment wystąpienia przed publicznością. Taka czynność nie jest niczym szczególnym, a jednak nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tremą, mówić językiem zrozumiałym i przekazywać treści ściśle dotyczące prezentacji czy po prostu przykuć uwagę słuchaczy. To oczywiście trudne zadanie.

Kiedy otrzymałem książkę do recenzji, pomyślałem: „Czy to jest mi naprawdę potrzebne?”. Zaraz po tym przypomniałem sobie wszystkie moje przemówienia do grupy ludzi (a przynajmniej kilka), a przy tym towarzyszące nim emocje.  Spróbujcie sami. Prawda, że nie za każdym razem idzie jak z płatka?

Przedstawiana książka podzielona jest na cztery główne części, nie licząc wprowadzenia: „Treść”, „Wystąpienie”, „Oprawa” i „Droga na scenę… i dalej”. Pomimo tego, że bardzo często tekst odnosi się do konferencji TED i przedstawianych w nich prelekcji, zwykłego zjadacza chleba, takiego jak ja, interesują przede wszystkim trzy pierwsze działy.

Sekcja „Treść” ma za zadanie przedstawianie jak ważny jest dobór tematu do naszego wystąpienia. Znajdziemy tutaj sporo teorii, którą gdzieniegdzie udało się już nam przyswoić. Trudno jest przecież mówić o czymś czego się dobrze nie zna lub nie rozumie, prawda?

Dział „Wystąpienie” zawiera bardzo ważne wskazówki które warto stosować podczas prezentacji. Doskonalenie przekazu werbalnego i niewerbalnego, poruszanie się po scenie czy użycie wątku humorystycznego. To znajdziemy w tym dziale.

Część „Oprawa” to sposoby stworzenia otoczki podczas wystąpienia. Dostosowanie odpowiednio długich, przykuwających uwagę na odpowiednim poziomie slajdów, materiałów filmowych i ewentualnie rekwizytów to w dzisiejszych czasach bardzo ważne zadanie. Wyobraźmy sobie chociażby prezentację nowego produktu bez użycia żadnych z wymienionych rzeczy.

Na koniec „Droga na scenę… i dalej”. Tutaj mamy do czynienia z czynnościami stosowanymi przez znających się na rzeczy mówców. Przykładowo: Wskazówka 107 –„Napisz dla prowadzącego jedno-, dwuminutowy tekst zapowiedzi nawiązujący do sedna Twojego wystąpienia.” Pomyślelibyście o tym?

Okładka książki zawiera grafikę z wielkim czerwonym napisem TED oraz nierozłącznym rekwizytem przemówień – mikrofonem. Nie znajdziemy tu obrazków, a jedynie interesujące i niezbędne w wybornych przemówieniach wskazówki. Niespełna 280 stron wartych przeczytania.

Moja ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.