Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Jerzy Karwelis – „Trzeci sort” – Wyd. Siedmioróg

Jerzy Karwelis – „Trzeci sort” – Wyd. Siedmioróg

trzeci sort

Autor we wstępie swej książki pisze, że nie jest politologiem, a jego książka jest jedynie próbą znalezienia praktycznych odpowiedzi na hybrydową wojnę domową Polaków z Polakami. Książka pokazuje też co trzeba zrobić, aby wyjść z pata wojny polsko-polskiej.

Dlaczego, od kiedy i o co kłócą się Polacy?

Dzisiejsza wojna nie pojawiła się nagle.

Analiza jej mechaniki sięga daleko w przeszłość.

Pierwszy błąd to przyjęcie przez władzę narzuconej doktryny ”konstruktywności” strony opozycyjnej. Drugim błędem Solidarności była słaba orientacja w sytuacji wyjściowej. Trzeci błąd to pomyłka co do przedmiotu negocjacji Okrągłego Stołu. A czwartym najbardziej długofalowym było pozostawienie spraw gospodarczych pod rządami komunistycznej nomenklatury.

Gabinet Mazowieckiego – pierwszy niekomunistyczny  rząd w powojennej Polsce był powodem do dumy nas wszystkich lecz gdy wszedł „plan Balcerowicza” wszyscy byli w szoku. Za merytorycznych autorów programu wielkiego przełomu uważa się duet Georgea Sorosa i Jeffreya Sacksa, którzy przygotowali i zaprezentowali go jeszcze przed Okrągłym Stołem rządzącemu Jaruzelskiemu.

Leszek Balcerowicz był jedynie operacyjnym wykonawcą. „Plan Balcerowicza” stworzył rysę podziału w naszym społeczeństwie.

Dziś jesteśmy atrakcyjnym krajem dla inwestycji, PKB rośnie, ale rozchodzi się tak, że Polacy niewiele mają z tej dynamiki. Około 70% polskiego eksportu jest tworzone przez filie firm zagranicznych, które często nie do końca uczciwie transferują zyski do swoich ojczyzn.

„Dzisiejsza opozycja uważa, że nic się nie dzieje.

Jeśli ktoś się na coś skarży, to trzeba potrzymać go za rękę i utwierdzić w przekonaniu, że histeryzuje. ”Dobra zmiana” zaś ma stan takiego pacjenta za poważny i nic mu już nie pomoże, PiS za jedyny zdrowy element organizmu uważa…antybiotyk, czyli partię, której rewolucyjna kuracja ma uratować pacjenta”.

Autor pyta i zarazem odpowiada:

Dlaczego PO straciła w obecnych wyborach większość?

I kiedy skończy się wreszcie ta wojna polsko-polska?

Fascynująca lektura. Warto przeczytać.

Słynny wywiad Jarosława Kaczyńskiego z 11 grudnia 2015 roku wprowadził do obiegu pojęcie „Gorszego sortu” Polaków.

Czy więc istnieje „lepszy sort”?

Na kogo więc głosować?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, koniecznie przeczytaj tę książkę, a co najważniejsze: z jej treści wyciągnij pozytywne wnioski.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.