Kryminał, DramatRecenzje książek

Jo Nesbo – „Policja” – wyd. Dolnośląskie

Jo Nesbo – „Policja” – wyd. Dolnośląskie

cykl-z-harrym-hole-tom-10-policja-b-iext23380310

 

„Seryjny zabójca atakuje policjantów z Oslo”

 

Na ogół  wydaje się, że policjanci nic nie robią tylko siedzą w aucie, piją kawę i jedzą pączki.  Wypisują mandaty za przekroczenie prędkości i za parkowanie w niedozwolonym miejscu. Jakby się tak przypatrzeć z bliska to nie są to ich jedyne zajęcia. Problemy z zabójstwami lub bark podejrzanych, to chyba jedne z cięższych spraw.

Seryjny morderca z Oslo powraca po kilku latach. Zabija tak, że nawet nie można poznać ofiary w miejscach, które latami były poddawane bardzo ścisłemu śledztwu. Wśród ofiar nie ma zwykłych cywilów, lecz są policjanci, którzy mieli rozwiązać każdą sprawę dokładnie i wsadzić za kratki winowajcę. Po odejściu komisarza Harrego Hole grupka doświadczonych komisarzy  próbuje wpaść na trop tego, który na razie zabił jednego emerytowanego policjanta.  Na miejscu zbrodni znaleziono tak zmasakrowane ciało, że nawet najlepszy pracownik z fotograficzną pamięcią miał poważne trudności z ich rozpoznaniem. Gdy parę dni później na miejscu kolejnej niewyjaśnionej sprawy ginie jeszcze jeden policjant to w końcu grupa utworzona za plecami komendanta wie, że następną ofiarą będzie człowiek, który badał kolejne zabójstwo. Kiedy  policjanci znów  nie wpadają na trop zabójcy zwracają się z pomocą do prawdziwej legendy kryminału norweskiego, który w tym czasie żyje spokojnie jako wykładowca na Uczelni Policyjnej. Z powodu traumy przeżytej za czasów służby sprawa, którą prowadził Harry Hole zagrażając jego rodzinie spowodowała, że odszedł i całkowicie zapomniał o policji. Nie dość, że miał problemy z pewną namolną studentką to jeszcze przychodzi  do niego koleżanka po fachu i prosi go o pomoc w rozwikłaniu sprawy seryjnego psychopaty.

Czy pomimo obietnicy, którą złożył dawno temu swojej dziewczynie Harry powróci do ukochanego zawodu?

Kim jest psychopatyczny morderca jeszcze działający za czasów dobrze emerytowanych policjantów?

Kryminał według mnie bardzo dobrze napisany. Opisy przebiegu nieudanych akcji i dziwnie zabitych ofiar są bardzo rzeczywiste. Dopiero po pewnym czasie spostrzegłam, że jest to ostatni tom z serii. Mimo to bardzo polubiłam styl pisania autora i chyba zacznę polować na tomy wcześniej wydane. Książka bardzo tajemniczo napisana, prawie przez cała fabułę króluje cierpienie, ból i strata bliskich osób, na koniec oczywiście wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Z wcześniejszej serii z Harrym Hole ukazały się: Człowiek Nietoperz, Karaluchy, Czerwone Gardło, Trzeci Klucz, Pentagram, Wybawiciel, Pierwszy śnieg, pancerne Serce, Upiory. Naprawdę podziwiam autora za to, że napisał w tak krótkim czasie  tyle dobrych  książek, które wzniosły go na wyżyny kryminałów. Już na samą myśl o tym, że będę mogła je przeczytać nie mogę się doczekać.

Ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.