Kryminał, DramatRecenzje książek

Joanna Chmielewska – „Byczki w pomidorach” – Wyd. Olesiejuk

Joanna Chmielewska – „Byczki w pomidorach” – Wyd. Olesiejuk

byczki w pomidorach

Jeżeli szukasz książki na wakacje to polecam powieści Joanny Chmielewskiej i jej ostatnio wznowioną książkę Byczki w pomidorach, która ukazała się w ramach kolekcji: Królowa Polskiego Kryminału.

Joanna Chmielewska to znana autorka książek o tematyce współczesnej, których akcja ze względu na obecność zagadek detektywistycznych określana jest jako kryminały. Czytając Chmielewską zawsze mam wielką przyjemność związaną z możliwością obcowania z naturalnym językiem polskim, prezentowanym z różnej perspektywy. Potrafi ona świetnie operować zarówno żargonem, gwarą jak i popularnymi skrótami.  Poznając twórczość Joanny Chmielewskiej, jej powieści możemy podzielić na kilka głównych nurtów: takie w których bohaterami są dzieci; powieści PRL-owskie, których akcja rozgrywa się w czasach, kiedy autorka pracowała jako architekt; historie para-autobiograficzne, osnute na faktach z życia autorki, gdzie możemy poznać jej charakter, śledzić przebieg i konsekwencje romansów oraz powieści , których akcja umiejscowiona jest w Dani w domu przyjaciółki, który zawsze jest pełen gości z czego wynikają różne dziwne sytuacje, które stanowią treść powieści.

Byczki w pomidorach to powieść, której akcja rozgrywa się w Danii w domu pani Alicji Hansen, która w tym samym czasie gościła Joannę, Marzenę (Polkę mieszkającą w Kopenhadze, która wyszła za mąż za Duńczyka imieniem Werner), Elżbietę i Olafa, który jest Szwedem (znajomych Alicji, którzy przyjechali  z zaplanowana wizytą,   Marianka  (osobnika o specyficznych manierach, który pojawiał się u Alicji i pochłaniał duże ilości jedzenia), oraz tajemniczą parę – Julię i Wacława Bucckich. Przybycie tych ostatnich gości przysporzyło właścicielce domu dużo różnych emocji, ciekawie  opisanych przez autorkę powieści.

Państwo Buccy przybywają do domu Alicji jako para zakochanych, która odbywa podróż do wymarzonej Danii. Pani Julia to osoba bardzo skryta – cały czas wprawia w osłupienie Alicję i jej przyjaciółki stoickim spokojem i w towarzystwie prawie się nie odzywa, nie reagując na otaczający ją świat. Jej partner Wacław jest natomiast postacią barwną, nachalną, zarozumiałą i lubiącą się popisywać, co wprawia przyjaciółki w ciągłą konsternacje. Ich pobyt wymaga ciągłego zaangażowania gospodyni. Jak na kryminał przystało w pewnym momencie uwagę wszystkich mąci znikniecie pana Wacława.

Pozycję można śmiało polecić na wakacje, jest lekka, zabawna, z akcją, która choć delikatnie oparta na wątku kryminalnym, jest ciekawa, bo autorka potrafi świetnie prezentować zachowania i dylematy ludzkie.

Ocena: 7/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.