Kryminał, DramatRecenzje książek

Joanna Chmielewska – „Klin” – Wyd. Olesiejuk

Joanna Chmielewska – „Klin” – Wyd. Olesiejuk

klin

Klin, to kolejna książka Joanny Chmielewskiej, wydana w ramach kolekcji: Królowa Polskiego Kryminału, którą można polecić na wakacje. Będzie to interesująca pozycja zarówno dla tych, którzy lubią kryminały oraz dla tych, którzy cenią i kochają poczucie humoru, jakim emanuje pisarka oraz dystans, który ma do siebie, swoich pomysłów i działań.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza przygotowana w charakterze romansu pozwala czytelnikowi poznać przede wszystkim główną bohaterkę Joannę, która przypadkowo wplątana w ciekawą znajomość stara się za wszelką cenę zdemaskować przystojnego, wysokiego bruneta, poznanego przypadkiem przez telefon. Sprawa jest bardzo tajemnicza, bo poznany Pan nie ujawnia swojego imienia, nie zdradza zawodu ani miejsca zamieszkania, ale chętnie daje się poznać co intryguje Joannę. Dociekliwość głównej bohaterki związana z odkryciem personaliów tajemniczego Pana powoduje różne dziwne sytuacje. Z jedną z nich związany jest popularny spiker radiowy, niezmiernie podobny zarówno pod względem głosu (znanego pani Joannie z rozmów telefonicznych i spotkań) jak i wyglądu. Sprawa wydaje się rozwiązana, ale nagle okazuje się, że sytuacja wymyka się spod kontroli, panów o podobnej fizjonomii i głosie jest dwóch i na dokładkę pojawia się nowy element – dziwne telefony. Treść tych telefonów bardzo intryguje Joannę, co nie jest niczym zaskakującym. Każdy byłby zdziwiony, gdyby pojawiały się rozmowy, w których głównym tematem jest hasło,  gdzie przekazywane są jakieś zaszyfrowane zestawy liter, oraz pojawiają się dziwne słowa, które dla normalnego człowieka nic nie znaczą i wyglądają jakby to była dziecinna zabawa, głupi kawał nastolatków. Może normalny człowiek zignorowałby to i od początku uznał to za pomyłkę, ale w powieści główna bohaterka tak nie postępuje, a pojawiające się telefony coraz bardziej ja intrygują.

Rozwiązanie zagadki telefonicznej stanowi podstawę drugiej części książki, która ma charakter kryminału. W wydaniu pani Joanny Chmielewskiej, w tym przypadku jest to majstersztyk zwrotów akcji, humoru, możliwość obserwacji nietuzinkowego sposobu rozwiązywania problemu i dociekana prawdy.

Ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.