Kryminał, DramatRecenzje książek

Joanna Chmielewska – „Lądowanie w Garwolinie” – Wyd. Olesiejuk

Joanna Chmielewska – „Lądowanie w Garwolinie” – Wyd. Olesiejuk

lądowanie w garwolinie

Lądowanie w Garwolinie to bardzo ciekawa a zarazem nietypowa powieść królowej polskiego kryminału, Joanny Chmielewskiej. Brak zbrodni rekompensuje nietuzinkowy pomysł związany z przeprowadzeniem eksperymentu socjologicznego związanego z lądowaniem  kosmitów.

Akcja rozgrywa sie w czasach PRL-u, gdzie rzeczywistość dostarczała sytuacji absurdalnych, z dzisiejszej perspektywy śmiesznych i niesamowitych. Pomysł przeprowadzenia eksperymentu oraz prezentacji jego  wyników wcielają w życie pracownicy redakcji lokalnego tygodnika „Szósty Wieczór” przy współpracy Pracowni Badań Socjologicznych. Opis zadań związanych z konstruowaniem pojazdu, projektowaniem istot pozaziemskich oraz przygotowaniem scenariusza to ciekawie i z humorem przedstawiony przykład aktywności  ludzi dorosłych, którzy znudzeni rzeczywistością poszukują sensu codziennego działania, atrakcji w codziennym życiu, szansy dla rozwijania swoich talentów czy okazji do zrobienia czegoś wyjątkowego, niespotykanego, nieprawdopodobnego.

Czytając dialogi niektórzy mogą uświadomić sobie, że ta pozornie nieprawdopodobna historia jest bardzo bliska rzeczywistym pragnieniom i tęsknotom wielu z nas, zwłaszcza tych, którzy czują się osaczeni przez codzienną rutynę, czują niemoc i są przytłoczeni szarością swojego życia. Warto wtedy poświecić chwilę na refleksję czytając przygody sekretarza redakcji, satyryka grafika i innych, których stać było  na realizację szalonego pomysłu.

Pani Chmielewska w Lądowaniu w Garwolinie potrafiła  jak zawsze świetnie zaprezentować ducha czasów PRL-u, perfekcyjnie wplatając w nie wątki gospodarcze, związane z poszukiwaniem podstawowych towarów. Zauważyć w tej powieści można też wątki  społeczne czyli działanie wspólne dla dobra wyznaczonego celu oraz wątki osobiste, opisujące postać panny Marysi czyniącej wymyślne zabiegi w kierunku usidlenia w związek fotoreportera Krzysia.

Powieść tą można opisać jako nietuzinkową, lekką i bardzo intrygującą. Wszystkich nas bowiem (mniej lub więcej) interesują  rzeczy dziwne i nadprzyrodzone.  Nieznany świat w naszej rzeczywistości  jest ciekawy, a zachowania ludzi, kiedy go poznają są nieprzewidywalne. Swoją drogą ciekawe jak ty Czytelniku, zachowałabyś się widząc przed sobą na drodze lądujący pojazd z kosmitami mającymi trzy nogi, którzy  chcieliby się z tobą porozumieć. Jak byś reagował… co byś mówił, pomyślał … jeżeli jesteś ciekawy.. przeczytaj jak zareagowali inni.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.