Kryminał, DramatRecenzje książek

Joanna Chmielewska – „Tajemnica” – wyd. Olesiejuk

Joanna Chmielewska – „Tajemnica” – wyd. Olesiejuk

tajemnica

Powieść „Tajemnica” to jedna z tych książek, w których Autorka sama uczestniczy, biorąc udział w rozwikłaniu sprawy. Joanna jest kobietą, uwikłaną w związek, którego sama nie rozumie, poszukuje swojej wartości, co popycha ją do działań związanych z rozwikłaniem tajemnicy, związanej z zaginięciem i zabójstwem. W swoich działaniach nie jest osamotniona. Tym razem współpracuje z kolegą Guciem, osobą o specyficznym sposobie wysławiania się, którego wypowiedzi stanowią elementy humorystyczne, tak bardzo charakterystyczne dla powieści tej autorki. Joanna, jako korektorka w wydawnictwie, poprzez spotkanie ze znajomym, dowiaduje się o przekrętach związanych ze sprowadzaniem do Polski automatów do gry. Jako osoba współpracująca przy inwentaryzacji z Guciem, ma okazję naocznie przekonać się, że istnieje tajemnicza grupa, która działa nielegalnie. Sama jest również wciągnięta w epizod kupowania diamentów i aferę narkotykową, co umacnia w niej przekonanie o tym, że w otoczeniu dzieje się cos tajemniczego. Jako główna postać powieści wyposażona w elementy układanki stara się je uporządkować i rozwiązać. W całej tej sytuacji musi sobie poradzić jeszcze z dwoma  facetami, obecnym (już prawie byłym) tajemniczym przystojniakiem, który ciągle stanowi dla niej inspirację do działania i bodziec do udowadniania swojej inteligencji. Oraz drugim, nowym sąsiadem, który okazuje się ciepłym, pomocnym – policjantem, bardzo przydatnym, do rozwiązania łamigłówki.

Powieść „Tajemnica” to lektura dla osób, które już znają inne pozycje Joanny Chmielewskiej i chcą poznać dalsze, inne losy bohaterki, która nie rezygnuje ze swoich przyzwyczajeń i z dużą dozą wdzięku porusza się jako amatorka w zorganizowanym świecie przestępczym.

Ta powieść jest również dla tych, którzy w lekturze szukają rzeczywistego, naturalnego spojrzenia na otaczający nas świat, lubią inteligentny humor i akcję. Po tę powieść powinni również sięgnąć Ci, którzy nie znają jeszcze twórczości Joanny Chmielewskiej, bo w „Tajemnicy” zawarła ona wszystkie charakterystyczne elementy swojej twórczości: autobiograficzną narrację zmieszaną z ciekawymi dialogami, akcje trzymającą w napięciu wraz z dawką humoru, który rozbawia do łez, oraz hazard, nostalgie i oryginalne grono znajomych, wśród których zawsze są przystojni, inteligentni  – policjanci.

Moja ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.