Kryminał, DramatRecenzje książek

Joanna Chmielewska – „Wielki Diament”

Joanna Chmielewska – „Wielki Diament”

wielki diament

Opowieść składająca się z dwóch tomów, lecz podzielona specjalnie, aby czytelnik lepiej mógł poznać dzieje Wielkiego diamentu. Tom pierwszy to część historyczna, opowiadająca jako to Arabella,najstarsza posiadaczka diamentu go zdobyła. Odbyło się to oczywiście nielegalnie i pociągnęło za sobą wiele zbrodni, morderstw,a także samobójstw. Następnie ukazani są kolejni właściciele, zazwyczaj są to kobiety, które za żadne skarby nie chcą sprzedać tak wielkiego okazu, ani nawet przeciąć( gdyż trzeba Wam wieddzieć, że jego rozmiar to dwa kurze jajka złączone ze sobą, w środku ze skazą). Chciwe damy bały się sprzedać skarb, poprzez aferę która wybuchła w Anglii. Każdy szukał wspaniałego okazu, każdy pragnął go posiadać i zarazem prawie każdy się go bał, gdyż powszechnie wiadomo było, że ciąży nad nim klątwa.

Drugi tom to już czasy teraźniejsze. Bohaterkami są dwie kobiety, bliźniaczki, potomkinie rodu Blackhill i Noirmont. Trzeba wiedzieć, że oczywiście były Polkami. Dziewczęta niespodziewanie dostają spadek po prababce, która żyła i umarła we Francji. W liście pożegnalnym prababka przekazuje im, że oprócz ogromnego zamku( warunkiem odziedziczenia go jest uporządkowanie ogromnej biblioteki) dostają także najcenniejszy skarb rodziny, a mianowicie Wielki Diament. Jest jednak jeden malutki problem. Nie wiadomo gdzie on jest i siostry muszą go szukać na własną rękę, powoli odtwarzając wydarzenia sprzed ponad stu lat.

Zaletą książek na pewno jest to, że chociaż są to dwa tomy, to jednak bardzo szybko się je czyta, bo mają zaledwie po dwieście stron jeden. Są także formatu kieszonkowego co ułatwia zabranie książek wszędzie. Szczerze,muszę przyznać, że tom pierwszy może trochę czytelnika zniechęcić swoją zawiłą historią, która wymaga  skupienia, gdyż wystarczy pominąć jeden fragment lub nieuważnie go przeczytać i w dalszej historii kompletnie nie będziemy wiedzieli skąd wzięły się dane osoby, i kto aktualnie posiada diament. Chociaż pierwszy tom jest zawiły, to trzeba przyznać, że już drugi czyta się bardzo łatwo, miło i przyjemnie. Można się nieźle bawić, jak dwie siostry szukają rodzinnego skarbu, podczas gdy my, czytelnicy, dokładnie wiemy, gdzie jest on ukryty. Osobiście kiedy czytałam drugi tom, to w pewnych momentach próbowałam jakby podświadomie,kibicować bliźniaczkom, aż chce się im podpowiedzieć, aby nie szukały tam gdzie teraz się znajdują, ale przeniosły się całkiem gdzie indziej. Książkę uznaję za kolejny sukces wielkiej osoby jaką była Joanna Chmielewska.

 

Moja ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.