Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Joanna i Andrzej Gwiazdowie – „Historia przyznała nam rację” – wyd. Fronda

Joanna i Andrzej Gwiazdowie – „Historia przyznała nam rację” – wyd. Fronda

historia przyznala nam racje

Już na samym początku recenzji pragnę Was uprzedzić, że jest to wywiad prowadzony przez Remigiusza Okraska i Agnieszkę Niewińską. Wywiady bardzo wiele osób uwielbia, w tym i my, więc zaczynamy recenzję!

Książkę powinien przeczytać każdy młody Polak i Polka. Wasi rodzice zapewne niektóre wydarzenia, a może i nawet wszystkie pamiętają bardzo dokładnie, lecz Wy na pewno pomimo nawet nauczania w szkołach wyższych(bo w średnich i niżej niestety nie zawsze o tych wydarzeniach się mówi) wiele faktów nie znacie, bądź znacie ale nie do końca prawdziwe.

Otóż  ta książka to opowieść o całym życiu małżeństwa Gwiazdów. O rządach Gierka, Gomułki, o stanie wojennym i o tym co działo się po nim. Ale nie tylko. Na samym końcu poruszane są tematy współczesne tj. katastrofa smoleńska, czy rokowania dla Polski na dalsze lata według Gwiazdów.

Na każde pytanie małżeństwo odpowiada dokładnie, zrozumiale i wyczerpująco, przedstawiając wszystko wręcz fotograficznie. Kiedy czytamy, to w pewnym momencie kiedy jedno z bohaterów lub razem opowiadają, to my widzimy wszystko bardzo dokładnie oczami  wyobraźni, bądź obrazami które gdzieś kiedyś widzieliśmy lub ktoś nam je pokazał.

Przede wszystkim nie podchodźcie do książki w taki sposób, że już na samym początku ją skreślicie i powiecie „to będzie nudne”. Jeżeli tak stwierdzicie, to chyba nie kochacie swojego kraju wystarczająco mocno i nie chcecie się przekonać jak było naprawdę. Wiem to mocne słowa, lecz w tym przypadku uważam je za całkowicie odpowiednie.

Książkę czyta się bardzo szybko zapewne dlatego, że jest to wywiad. A poza tym liczy niedużo stron, bo powiedzmy sobie szczerze, cóż to jest 262 strony dla ludzi którzy lubią czytać. Litery są duże, nie męczą wzroku i zachęcają do czytania jeszcze i jeszcze.

Już nie raz mieliśmy okazję przekonać się, że to co media próbują nam przekazać nie jest do końca prawdą lub wcale nie jest prawdą. Nie dajmy się zmylić i przeczytajmy jak było naprawdę.

Komu polecam: przede wszystkim młodzieży w wieku ponadgimnazjalnym i wzwyż. Nie zniechęcajcie się i dajcie się wciągnąć w historię naszego pięknego kraju.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.