Kryminał, DramatRecenzje książek

Joanna Jax – „Długa droga do domu” – wyd. Videograf

Joanna Jax – „Długa droga do domu” – wyd. Videograf

dluga droga do domu

Każdy z nas ma bardzo szerokie pojęcie o miłości. Czasami bywa tak, że miłość nie jest tylko  pomiędzy kobietą a mężczyzną.  Istnieje wiele jej odmian, siostrzana, koleżeńska i ta, która jest głównym wątkiem w tej książce, czyli rodzicielska. Antonina na początku mieszkająca w Polsce jest ze swoją rodziną bardzo szczęśliwa, lecz jest coś co męczy ją dzień i noc.  Jeszcze nigdy  prawdziwie nie zakochała się w mężczyźnie odpowiadającemu jej wyidealizowanemu przykładowi. Niestety w ojczystym kraju Antosi zaczyna panować wielki chaos i zamieszanie bowiem niedługo ma wybuchnąć dobrze znana nam I wojna światowa. Razem z siostrą i rodzicami wyprowadzają się całkowicie z Polski, zostawiając cały swój dobytek, rodzina ucieka statkiem do Stanów Zjednoczonych.  Tam Tosia poznaje przystojnego Dawida, który na zabój zakochuje się w dziewczynie i niedługo oświadcza się jej. Zmartwiona Tosia nie wie co począć, ponieważ za późno uświadamia sobie, że  nic nie czuje do narzeczonego. Jak się później okazuje niedaleko ich domku, a właściwie gospodarstwa mieszka bardzo bogata rodzina mająca dwóch synów w odpowiednim wieku do ożenku. Młodsza siostra Tosi wręcz obsesyjnie zakochuje się w najstarszym z braci Spancer.  Niedługo po tym  to właśnie niecierpiąca chłopaka Tosia zyskuje jego uznanie i przyjaźń, która staje się coraz  bardziej niebezpieczna.  Jak daleko zajdzie ich przyjaźń, czy przekroczy tę umowną granicę pomiędzy przyjaźnią, a miłością?

Książka, która bardzo mi się spodobała. Właściwie to już od samego początku podbiła  mi serce w całości i zawładnęła życiem.

Autorka zawarła w swojej opowieści wszystkie te wartości, o których my ludzie przyziemni często zapominany. Zostawiając swój ślad na stronach książki, autorka stworzyła całkiem nieprzypadkowo postać, w pewnym sensie podobną do siebie.

Fabuła bardzo przypadła mi do gustu, początek niesamowicie napisany, za to koniec bardzo zaskakujący i  zarazem smutny.  Powieść w pewnym sensie ukazuje postać kobiety jako gorącej kochanki, matki i jednocześnie bardzo dobrej przyjaciółki. Miłość matki do dziecka nie zna granic.

Okładka jest świetnie dopasowana do całej historii kryjącej się w środku. Myślę, że książka jest wzruszająca i naprawdę warta przeczytania.

Ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.