Kryminał, DramatRecenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Joanna Jax – „Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa” – Wyd. Videograf

Joanna Jax – „Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa” – Wyd. Videograf

zemsta i przebaczenie morze kłamstwa

Czwarty tom Joanny Jax z serii „Zemsta i Przebaczenie” nosi tytuł „Morze Kłamstwa”.

Akcja tego tomu to już końcówka Powstania Warszawskiego, a raczej jego upadek, a więc rok 1945.To także wielka nadzieja pokładana w Stalinie i Związku Radzieckim, gdy bolszewicy weszli do kraju. Polacy patrzą na nich z nadzieją, ale to tylko pozory.

Hanka z dziećmi ubolewa nad tym, że jest ciągle sama, na wsi, a mąż ciągle za granicą. Zaznała bowiem szalonej miłości, posmakowała innego życia. Nie to co Irena-pseudonim „Wariatka”, która od życia potrzebowała tak niewiele. Jej mąż Kazio-pijak i leń, ale przynajmniej miała go przy boku i to jej wystarczało. Hanka zaś przeżyła Pawiak i życie jakie obecnie wiodła to  był raj na ziemi. Marzyła jednak o mężczyźnie, który będzie stał u jej boku i będzie to Igor Łyszkin.

Czy marzenia Hanki spełnią się?

Hanka jednak miała dwójkę dzieci.

Czyim więc dzieckiem była Nadia – córka Hanki?

Hanka chciała dla Nadii lepszego życia, dbała o lepszy los dla niej. Niespodziewanie udała się do Londynu, aby odszukać rodzinę, aby Nadia otrzymała niewielki posag, a może jakiś fundusz powierniczy, aby dziewczynka mogła się wykształcić.

Jak zatem zachowa się hrabina Niechowska-babcia Nadii?

Czy rodzina odbierze Hance córkę?

Powieść ta ma bohaterów wielowątkowych, jednakże ściśle ze sobą powiązanych.

Kolejną postacią jest Alicja. Kobieta jest zrozpaczona, bo wszyscy jej przyjaciele, a m in. Sokół, albo nie żyli, albo wpadli w ręce gestapo. Alicja Rosińska poprowadziła więc akcję zbrojną, w której była dowódcą i nie czuła już strachu. Sergiusz, który zabójczo kochał się w Alicji dobrze wiedział, że Julian Chełmiński żyje, więc poczuł się zagrożony.

Kogo zatem wybierze kobieta?

Nie mogła jednak zapomnieć, że gdy poroniła dziecko Chełmickiego, to jej nie pomógł.

O Sergiusza zaś mogła i chciała walczyć.

Czy Alicja będzie z Sergiuszem?

Czy Julian zawalczy o Alicję?

W Julianie zaś kochała się Weronika Sarnowska.

Jak zachowa się Julian?

Oprócz zawiłych losów bohaterów autorka opisuje młodzież polską i ludność cywilną zagrzewającą się do boju. Ludzie ci pójdą na wroga z czymkolwiek: łomy, kije, siekiery, cokolwiek by ruszyć do boju.

Harcerze przygotowują butelki z benzyną. Liczą jedynie naiwnie na Rosjan, że przyjdą i ich wesprą. Lecz nadzieje te są złudne. To co wyprawiali Rosjanie to po prostu było straszne.

„Z ludzi robili pochodnie, najczęściej dotykało to małych dzieci. Żołnierze dopuszczali się zbiorowych gwałtów na dzieciach, by potem patroszyć je jak kurczęta, posypywali ofiary wapnem i zawsze chodzili napruci wódką”.

Przytoczyłam Wam fragment książki, aby oddać jeszcze bardziej klimat, bo na mnie zrobił wstrząsające wrażenie. Przeczytajcie koniecznie tę czwartą część a na długo pozostanie Wam w pamięci.

Zdecydowanie ta część wywarła na mnie ogromne wrażenie. Książka zawiera 426 stron i 75 rozdziałów. Czyta się ją zachłannie, jest przecudna. Zachęcam Was gorąco, a szczególnie młodzież, bo to piękna lekcja historii, którą każdy powinien znać.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.