Kryminał, DramatRecenzje książek

Joanna Jax – „Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści” – Wyd. Videograf

Joanna Jax – „Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści” – Wyd. Videograf

zemsta i przebaczenie

II wojna światowa był to dla Polski czas nędzy, rozpaczy i głodu. Ludzie dbali tylko o siebie, o swoje rodziny i nie wtrącali się do spraw innych, choc zdarzały się też heroiczne akty pomocy drugiemu człowiekowi . Bądźmy szczerzy, po prostu większość bała się śmierci.

Lecz pomimo tych ciężkich chwil, łapanek w Warszawie i wrogów, zaraz za murem, między tymi biednymi ludźmi zawiązała się silna więź.

Była to więź braterstwa, walki i odwagi. Każdy kto tylko mógł wstępował do tajnych polskich oddziałów, które działając w ukryciu powoli planowało zemstę. Jednak i to nie powstrzymywało Niemców do zaprzestania łapania ludzi i przymuszania ich do zabójczej pracy w obozach. W wielu przypadkach ofiarami byli nieznajomi obcokrajowcy, którzy przybyli do Polski, aby zobaczyć tę katastrofę i zagładę ludzkości.

Autorka w książce umieściła bardzo dużo bohaterów, nie ma jednego głównego, lecz jet ich wielu, tak zwany bohater zbiorowy. Pomimo tych drastycznych faktów i momentów z II wojny, książka jest naprawdę ciekawie napisana. W sprawy polityki i tak poważnego faktu jak obozy koncentracyjne, czy śmierć, autorce udało się umiejętnie wpleść wątek miłosny.

Każdy z bohaterów ma inną historię, inne marzenia, inne ideały. Akcja rozwija się tak szybko, że nie sposób mrugnąć, a jest się w połowie książki. Jednak zważając na to, że jako pierwszy bohater, w pierwszym rozdziale na samym początku, wystąpił dobrze już nam znany Julian Chełmicki, myślę, że historia bardziej będzie pod kątem jego życia i postrzegania świata. Oczywiście cóż to jest drugi tom w porównaniu z następnymi, które już czekają aby ujrzeć światło dzienne. W porównaniu z innymi książkami o tematyce wojennej, które bardzo nie przypadły mi do gustu, ze względu na swoje okrucieństwo, to ta książka stanowczo bije je na głowę. Bardzo przyjemnie się czytało i na dodatek te wątki romantyczne… umilające czas, pomijając już nienawiść, czy zazdrość.

Najlepszą opinią do wyrażena swoich uczuć jest zdanie, które zdobyło moje serce: „Miłość jest prosta – jeśli kogoś kochasz naprawdę, nikt inny nie wypełni pustki po utracie ukochanej osoby”.

Pamiętajmy jednak, że to dopiero drugi tom – przed nami kolejne, które napewno tak jak pierwsze dwa zachwycą, ale też  zachęcą do oczekiwania na kolejne. Książka odpowiednia dla osób, które chciałyby przybliżyć tematykę drugiej wojny światowej, dla kobiet w każdym wieku –  tutaj gwarancja ode mnie, że nudzić nie będziecie się napewno.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.