Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Joe de Sena – „Spartan Up!” – Wyd. SQN

Joe de Sena – „Spartan Up! Bądź jak spartanin” – Wyd. SQN

spartan up

„Bądź jak Spartanin”- tytuł tej książki to fraza, którą autor wykorzystuje każdego dnia i w różnych sytuacjach. Znaczenie tych trzech słów jest proste: przestań narzekać i weź się do roboty! ”Bądź jak Spartanin”, to nastawienie, charyzma i sposób życia, bo dzięki tym wyzwaniom człowiek staje się twardszy. Porażka bardzo motywuje, więc jeśli ktoś Cię powali na ziemię, to możesz być pewien, że wstaniesz i się podniesiesz.

Młodzi Spartanie w czasach starożytnych poddawani byli obowiązkowemu opuszczeniu domu w wieku 6 lat. Gdy osiągali wiek 12 lat, ich życie zamieniało się w prawdziwą katorgę. W wieku 20 lat byli gotowi do walki, stawali się wojownikami.

Spartan Race to bieg z przeszkodami, ponieważ ludzie tam należący próbują odmienić swoje życie, które jest jakby biegiem z przeszkodami.

Bariery fizyczne, wyzwania zawodowe, kontuzje, choroby czy pech, to życiowe przeszkody. Niektóre przeszkody tkwią także w głowie. Niektórzy  ludzie latami tkwią w jednym miejscu, bo boją się zmiany. Większość decyzji jakie podejmujemy to głównie sprawianie sobie przyjemności. Dlatego tak wiele ludzi cierpi na otyłość. Siedzący tryb życia – co prowadzi do cukrzycy i innych zachorowań.

Jednym z powodów, dla których Spartan Race tak odmienia życie jest fakt, że uczestnicząc w nim zyskujesz hart ducha. Każdy wyścig zmienia życie zawodników. U pewnego zawodnika zdiagnozowano ziarnicę złośliwą – czyli raka komórek krwi. Lekarze dawali mu kilka lat życia lecz on postanowił dokonać poważnych zmian. W diecie pozostawił głównie warzywa i owoce i produkty białkowe. Zrezygnował z alkoholu na rzecz wody i zielonej herbaty oraz podjął decyzję, że weźmie udział w 5-kilometrowym biegu Spartan Race i wygrał: bieg i życie.

Naukowcy odkryli, że jeśli regularnie się ćwiczy to poziom stresu obniża się. Jesteś zdenerwowany? Zestresowany? Wściekły? Pobiegaj! Nadal tak się czujesz? Biegnij szybciej – nie masz  nic do stracenia oprócz wagi i stresu.

Autor książki to założyciel projektu Spartan Race oraz legenda w świecie wyścigów przygodowych i wytrzymałościowych – zachęca Cię drogi czytelniku do podjęcia wyzwania, pokonania swojego lęku i strachu lecz także przestrzega, że spartański tryb życia może być również niebezpieczny, dlatego należy podchodzić do niego z rozwagą.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.