IT, BiznesRecenzje książek

John L. Viescas, Michael J. Hernandez – „Zapytania w SQL. Przyjazny przewodnik” – wyd. Helion

John L. Viescas, Michael J. Hernandez – „Zapytania w SQL. Przyjazny przewodnik” – wyd. Helion

zapytania w sql przyjazny przewodnik

Przeciętny człowiek coraz częściej słyszy w otoczeniu nazwę „bazy danych”. Jest to nieodłączną częścią postępu technologicznego oraz wykorzystywania technologii w niemalże każdej dziedzinie życia. Bazy danych towarzyszą nam w Internecie, bankach, sklepach, naszych telefonach – wszędzie.

W jaki sposób znaleźć informacje w ogromnej bazie danych z kilkoma tysiącami rekordów? W jaki sposób wyszukać wszystkie zachowane transakcje sprzedaży wybranego produktu w naszej firmie? Na te pytania możemy uzyskać odpowiedzi w bardzo przystępny sposób – dzięki zapytaniom w języku SQL. To dzięki nim, a konkretnie dzięki kilku wyrazom zawartych w składni, dojdziemy do odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

„Zapytania w SQL. Przyjazny przewodnik” to książka dla osób chcących w przyjemny sposób poznać podstawowe zagadnienia teoretyczne związane z samymi bazami danych, ale również zastosowania praktyczne dotyczące tytułowych zapytań. Dzięki odpowiedniemu podziałowi, czyli sześciu częściom i czterem dodatkom (trzem rzeczywiście potrzebnym) zawartym na końcu książki, przyswajanie tej wiedzy nie jest udręką. Podział:

  1. Relacyjne bazy danych i SQL
  2. Podstawy SQL
  3. Praca z wieloma tabelami
  4. Podsumowanie i grupowanie danych
  5. Modyfikowanie zbiorów danych
  6. Wstęp do rozwiązywania trudnych problemów

Dodatki:

  1. Diagramy zgodne ze standardem SQL
  2. Schematy przykładowych baz danych
  3. Typy daty i czasu, operacje i funkcje
  4. Polecane lektury

Zwykle w tym momencie powinienem, chociaż pokrótce, napisać co oznaczają powyższe przedstawione informacje, ale książka zawiera odpowiednio skompresowaną wiedzę, zawierającą się w 5000 stronicowym standardzie. Dlatego jestem pełen szacunku dla autorów, bo przekazują najważniejszą wiedzę na temat baz danych i zapytań w języku SQL na znacznie mniejszej ilości stron.

„Zapytania w SQL. Przyjazny przewodnik” napisana jest po „amerykańsku”. Nie mam tu na myśli nic złego, tym bardziej kpiącego. Książka jest po prostu stworzona w łatwy do zrozumienia sposób. Wszystko jest wyjaśnione i przetłumaczone, jakby autorzy pisali podręcznik dla piątoklasisty. Nie znajdziemy tutaj formułek, które aby zrozumieć, należy przeczytać wielokrotnie.

Nie znalazłem tu żadnych minusów. Książka zawiera również 5 przykładowych baz danych, a raczej link do nich, gdzie równolegle z czytaniem możemy ćwiczyć własne zapytania. Dodatkowo po każdym rozdziale znajdziemy zagadnienia do samodzielnego rozwiązania. Cena może odstraszać – 99zł, ale osobiście uważam, że są to najlepiej wydane pieniądze, bo jest za co płacić – książka ma ponad 700 wartościowych stron. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.