Kryminał, DramatRecenzje książek

John le Carre – „Przyjaźń absolutna” – Wyd. Sonia Draga

John le Carre – „Przyjaźń absolutna” – Wyd. Sonia Draga

przyjazn absolutna

Przyjaźń to jedna z dwóch najlepszych korzyści, które człowiek czerpie z życia. Więź łącząca nas przez prawie całe życie, początkowo zaczyna się od niezobowiązującej rozmowy, podczas której szukamy tematów wspólnych z naszym potencjalnym rozmówcą. W końcu mamy szansę na otworzenie się na drugiego człowieka, wpuszczamy go do swojego serca, wyjawiamy długo skrywane sekrety bądź żale, płaczemy na jego ramieniu. Nie ma ludzi, którzy nie zaznaliby takiego uczucia.

Pomimo upływu tylu lat Ted Mundy i Sasza spotykają się ponownie jako dobrzy znajomi, tylko nieco pośród innej scenerii. Wiek XX, to czas wszelakich wojen, pomiędzy Rosją, a Ameryką, czyli tzw. Zimna Wojna, czy nawet Upadek Muru Berlińskiego. Podczas tak bardzo tragicznych wydarzeń, kiedy ludzie odchodzą, rozbijają się rodziny, przyjaźń tych dwóch mężczyzn zostaje wystawiona na ciężką próbę. Tyle lat spędzonych razem w tych momentach chwieje się pomiędzy przetrwaniem, a zapomnieniem. Przez cały okres spędzania czasu ze sobą poczynając od pierwszego spotkania w Berlinie, Ted i Sasza byli nierozłączni.

Lecz teraz powracając do teraźniejszości poznajemy, niegdyś pełnego energii syna żołnierza, jako starego przewodnika po muzeach, którego nikt nie słucha. Powracając cały czas do przeszłości, tych wszystkich wspaniałych chwil Ted zastanawia się jak to było poczuć oddech śmierci na karku, podczas wojny w Iraku, kiedy uciekało się przed nieprzyjacielem, albo po prostu zabijało się w imię okrutnej wojny nie szczędząc tortur. Jednak terroryzm szerzy się na świecie, może na początku był tylko małym zalążkiem grupki osób, które zabijały, lecz teraz stał się organizacją na skalę światową, która nie tylko zabija innych, ale i popełnia samobójstwa w imię religii, bądź z drugiej strony pieniędzy. Podczas wojny z ludźmi dzisiejszych czasów na jaw wychodzą tajemnice sprzed wieku, które nie będą tylko dotyczyły dwójki przyjaciół.

Połączenie kryminału i jednocześnie tajemniczego thrilleru szpiegowskiego daje nam nie tylko książkę, która zawiera małą cząstkę historii ale i zapowiada chwile pełne napięć i oczekiwań, które czytelnik ma wypisane na czole podczas czytania. Na początku szczerze powiedziawszy nie byłam pozytywnienie nastawiona do czytania, chociażby z powodu takiego, że autor po drodze nie szczędził zbytecznych i nudnych opisówek. Jednak jest jedno, ale każda książka ma swoje mocne strony i rzeczywiście po paru rozdziałach w końcu doczekałam się jakieś akcji. Tym bardziej biorąc pod uwagę aspekt Zimnej Wojny, czy wojny w Iraku byłam pod wrażeniem tak szerokiej wiedzy autora, który ją posiadał i bardzo użytecznie spożytkował. Książkę czyta się bardzo szybko chociażby z powodu dużej czcionki. Naprawdę człowiek nie oglądnie się, a już jest na przedostatniej stronie.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.