Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Joseph Conrad – „Lord Jim” – Wyd. MG

Joseph Conrad – „Lord Jim” – Wyd.  MG

lord jim

„Lord Jim” Joseph’a Conrad’a, jest to powieść łącząca w sobie tematykę morską z bardzo dokładnym i rozszerzonym aspektem psychologicznym.

Conrad opowiada w niej historię Jim’a, marynarza płynącego na statku „Patna”, jako pierwszy oficer. Owy statek ulega katastrofie, Jim podejmuje wtedy jedną złą, odbijającą sie na nim przez całe życie, decyzję. Poznajemy Jim’a jako marynarza, obserwujemy jego historię, kiedy to podejmuje pracę w portach południowo-wschodniej Azji, widzimy go również w roli przywódcy na Borneo. Historia jest wciągająca, choć  trudna, ponieważ Conrad bardzo rozbudowuje tutaj analizę psychologiczną bohaterów, zrywa z jakąkolwiek chronologią akcji, przez całą powieść mieszają się różne wydarzenia z życia głównej postaci. Postaci Jim’a nie da się ocenić jednoznacznie, ponieważ poznajemy go z różnych perspektyw, co zdecydowanie uniemożliwia postawienie  jednomyślnego osądu.
Czytając powieść, na początku byłam przerażona tym, że zupełnie gubię się w motywach tam poruszonych, choć z czasem zaczęłam układać wszystko w jedną, składną całość.
Najbardziej podobało mi się to, że książka  nie jest oczywista, zmusza czytelnika do myślenia i zastanowienia się nad głębszym znaczeniem wydarzeń w niej poruszonych.
Z kolei nie przypadło mi do gustu mieszanie akcji, dla laika ciężko jest umieścić w czasie wszystkie zdarzenia opisane przez Conrada.
Książka, według mnie, idealna dla osób lubujących się w rozważaniach nad ludzką egzystencją. Zdecydowanie dla osób między 30 a 50 rokiem życia, które stanęły w swoim życiu oko w oko z  trudnymi wyborami, zmuszone bez zastanowienia dokonać wyboru.

Okładka Elżbiety Chojny ukazuje młodego mężczyznę zanurzonego w wodzie, kolorystyka spójna, niedrażniąca oczu. Pasuje zdecydowanie do powieści. Można się pokusić o stwierdzenie, że obrazuje ona człowieka stojącego pod ścianą, przed wyborem mającym zaważyć na całym jego życiu.
Książka ma 352 strony, co nie jest olbrzymią ilością i dobrze się ją czyta. Litery dobrej wielkości, nie męczą wzroku. Oprawa twarda, przez co książka staje się cięższa, niekoniecznie do noszenia w małej torebce.

Moja ocena: 8/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.