Józef Ignacy Kraszewski – „Hrabina Cosel” – Wyd. MG
„Hrabina Cosel”- Józefa Ignacego Kraszewskiego, to polska klasyka w najlepszym jego wydaniu.
Powieść choć jest napisana w osiemnastym wieku, to czyta się ją niezwykle dobrze i swobodnie, a liczni bohaterowie historyczni, przedstawieni w niej, doskonale ukazują wady i zalety na dworze królewskim, panujące za czasów króla Augusta II Mocnego. Jeśli mam tutaj ocenić hrabinę Cosel na tle czasu, w jakim żyła, to trzeba jej przyznać, że miała piękny, szlachetny i wzniosły charakter. Wśród powszechnego zepsucia, narażona na tysiące pokus, wyzywana, aby się swej dostojności wyrzekła, Cosel wolała niewolę, męczarnie niż wyrzeczenie się tego, co zdarzało się dbać o jej honor.
Miłość jej do Augusta, który nigdy żadnej kobiety nie kochał, przetrwała lata i w chili jego zgonu jeszcze bardziej go kochała. Trzeba tutaj zapewnić Drogich czytelników, że cała historia hrabiny Cosel jest prawdziwa.
Epoka i panowanie króla Augusta oraz dwór saski popsuł obyczaje polskie. Zbytek i potrzeba rozrywek, przychodzą do Polski, ale z saską dynastią nie giną. Wielcy mężowie lat dawnych ustępują słynnym intrygantom, miłość kraju zmienia się w prywatę wyzyskującą wszystko np. marnotrawstwo kraj niszczy.
Hrabina Cosel była namiętna, energiczna, zuchwała, ale serce jej niełatwo się litością poruszać dawało. Jednak panowanie pięknej Cosel, choć trwało krótko, rozniosło się na długie lata. Hrabina uważała się, otrzymawszy od króla obietnicę ożenienia się na piśmie, za drugą i prawdziwą jego żonę.
Szybko potrafiła poznać charakter Augusta i dojrzeć sieci snujących się intryg dookoła. Ze spokojem umysłu i niczym niezachwianą wesołością bawiła go, rozrywała, rządziła nim i z każdym dniem większą uzyskiwała władzę. Jednak król zdradzał ją na prawo i lewo, co dla hrabiny zakończyło się tragicznie.
Drodzy czytelnicy przypomnijcie sobie tę fantastyczną książkę, którą Kraszewski opisał w sposób bardzo jasny i przejrzysty. Wydana w twardej, przepięknej oprawie i w dwóch tomach, sprawi, że przeniesiecie się w osiemnasty wiek, na dwór królewski. Poznacie tam zamek w Stolpen, w którym mieszkała hrabina Cosel do swojej śmierci, a który do dziś stoi pusty i zamknięty. W zamku tym siedziała kobieta, której August II zatruł życie. Zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę w wolnym czasie.