Recenzje książekReligijne

Józef Puciłowski OP – „Żyć nie umierać, czyli jak wierzyć i nie zdziadzieć” – Wyd. WAM

Józef Puciłowski OP – „Żyć nie umierać, czyli jak wierzyć i nie zdziadzieć” – Wyd. WAM

żyć nie umierać

Ksiądz Józef Puciłowski uwielbia dowcipy żydowskie, zawsze je czyta, gdy ma zły humor, ale bywa też tak, że zabiera je ze sobą do konfesjonału. Ksiądz ma bardzo rzadkie zwyczaje np. zawsze na pożegnanie całuje kobietę zamężną w rękę, czego inni księża, raczej tego nie robią, choć ma już 76 lat. Ksiądz pytany- odpowiada, że najpierw jest człowiekiem, a potem kapłanem i pewne zasady obowiązują niezależnie od reprezentowanego stanu.

Zapytasz Drogi czytelniku dla kogo jest więc ta książka? I o co w niej tak naprawdę chodzi? Dobrze jest, aby przeżywszy kilkadziesiąt lat podsumować jak się żyje, co się osiągnęło, a co nie, jakie błędy się popełniło?

Jakie jest Twoje małżeństwo?

Relacja z dziećmi? Stosunek do pracy? Czasu, pieniędzy i co z moją wiarą?

Ksiądz pragnie zaznaczyć od razu, żeby nie ulegać zgorzknieniu ”Jaki to ja jestem biedny, nie ma dla mnie już nadziei”. Książka ta ma zachęcić Cię nie tylko do poszukiwania odpowiedzi, ale też do zmiany, do działania i otwierania się na to co nowe.

Żyjemy w świecie obiecującym nam złote góry, sukces i pieniądze. Brakuje nam mądrości prostych ludzi, którzy codziennie mają do czynienia z ziemią, w której przecież kiedyś zostaniemy pogrzebani. Powtarzamy więc bezmyślnie ”w godzinę śmierci naszej, amen”, a przecież, gdy jesteśmy coraz starsi należałoby to wypowiadać coraz świadomiej.

Większą część swojej książki ksiądz Józef poświęcił małżeństwu i jego nierozerwalności, przebaczaniu, kto jest moim bliźnim? I  przypowieści o synu marnotrawnym, czyli o trudnych powrotach i  o naszych relacjach.

Zresztą każdy rozdział w tej książce poprzedzony jest cytatem z Pisma Świętego. Ksiądz Józef sugeruje, aby codziennie czytać, choć mały urywek z Pisma Św. a nie tylko trzymać Biblię na półce i wyciągać, jak ksiądz przyjdzie po kolędzie. Ksiądz mówi ”Jeśli znajdziesz tylko czas, to Pan Bóg będzie do Ciebie mówił, nie zawsze łatwo i zrozumiale, ale nie ustawaj: doczytuj, szukaj, pytaj”. Poprzez lekturę tej książki możesz Drogi czytelniku poznać lepiej księdza Józefa i przebyć wraz z nim drogę religijnych poszukiwań i odpowiedzi na pytania, które w niej padają.

Życzę owocnej lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.