Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Justyna Sobolewska – „Książka o czytaniu” – Wyd. Iskry

Justyna Sobolewska – „Książka o czytaniu” – Wyd. Iskry

książka o czytaniu

Czy można napisać cos ciekawego o  … czytaniu? Tak,  a na potwierdzenie polecam książkę Justyny Sobolewskiej pod prostym tytułem Książka o czytaniu”. Pozycja ta prezentuje walory czytelnictwa i podkreśla unikalną czynność jaką jest czytanie w bardzo inspirujący sposób, akcentując wszystkie elementy czynności czytania od duchowych poprzez fizyczne, środowiskowe itp. Autorka za Umberto Eco porównuje książkę do koła – wynalazku, którego nie można udoskonalić i uświadamia nam, że e-book to wygodna namiastka książki, z którą prawdziwego czytelnika łączy jej postać materialna.

Książka o czytaniu jest podzielona na krótkie rozdziały. Na początku autorka odnosi się do postaci czytelnika i rozważa jego stany związane z samotnością lub w przypadku czytania na głos (w grupie) prezentuje aspekty społeczne tego zajęcia. Ciekawym fragmentem jest rozdział pt. „Tego nie robi się książce, gdzie autorka porównuje czytelników do kochanków dworskich czyli tych, którzy w trakcie czytania dbają o książkę starając się nie uchybić jej formie (nie plamic, nie zaginać rogów itp.) oraz na kochanków namiętnych, którzy wyprawiają z książką różne rzeczy czytając ją w wannie, saunie, podkreślając ważniejsze dla nich teksty czy wyrywając kartki. Autorka  poświęca też rozdział tytułom, które czasami bywają intrygujące lub nudne oraz zwraca też uwagę na rolę  jaką dla czytelnika odgrywa pierwsze zdanie w książce. Wielowymiarowość czytania autorka prezentuje jeszcze m.in. z perspektywy bezkarnego czytania na wakacjach, czytania dzieciom, czy  czytania z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego. Wszystkie te wymiary prezentują czynność czytania w sposób głęboki, często alternatywny, który może uświadomić czytelnikowi, że samo czytanie jest piękne i w dobie telewizji i innych przekazów multimedialnych, tylko książki dają nam wolność interpretacji, kiedy sami tworzymy sceny i swój świat fikcji.

Cały tekst oparty jest na wyznaniach, opisach, przekazach i opiniach, które o książkach lub czytaniu mają lub mieli wielcy pisarze, poeci czy mniej lub bardziej sławni ludzie kultury. Czytając tę pozycję można wiele dowiedzieć się o czytaniu książek, uświadomić sobie wartości, które niesie ze sobą ta czynność oraz poznać świat czytania  i ludzi, którzy z czytaniem i książkami są związani.

Bardzo ciekawa książka. Polecam

Ocena:9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.