Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Kamil Janicki – „Epoka milczenia”

Kamil Janicki – „Epoka milczenia”

epoka milczenia

Przedwojenna Polska i przestępczość seksualna, to jednocześnie epoka przyzwolenia na najgorsze zbrodnie seksualne.

Czasy walki o niepodległość są zarazem latami zapomnianego boju o godność kobiet padających ofiarą molestowania w pracy, domu i na ulicy. Dwudziestolecie obnaża najgorsze strony ludzkiej natury. Zwierzęce instynkty, zwyrodnialcy i poczucie bezkarności.

Winę za gwałt niezmiennie zrzuca się na kobiety, które jak się mówi to one prowokują swoich oprawców. O życiu seksualnym też opowiadamy ze wstydem i obrzydzeniem. Kobiety są bite za to, że np. zupa była za słona, a my bezmyślnie śmiejemy się z tego. Powtarzamy więc grzech swoich pradziadków. Nawet jeśli nie jesteśmy ich świadomi.

Autor książki to historyk, publicysta i pisarz.

Opisuje w swej książce jak to skrzywdzone kobiety stawały się ofiarami plotek, pomówień, żarcików i drwin. Traciły też szansę na zamążpójście, a na ulicach wytykano ich palcami. Przemoc seksualna  w powojennej Polsce była elementem codzienności. Dla policji zgłoszenia ofiar były pretekstem  do żartów i drwin.

Zaś specyfiki, które dziś nazywamy tabletkami gwałtu już w tamtym czasie były znane i były w codziennym obiegu. Można było je kupić u pokątnych handlarzy. Faktem jest, że przedwojenna Polska nie znała pojęcia stalkingu. Jednak o uporczywych prześladowcach często pisała prasa. W Warszawie powojennej prostytucją zajmowały się już kilkuletnie dziewczynki.

To straszne!

Nie brakowało również dziewczynek nękanych przez własnych rodziców. Świadectwa dzieci przed sądem były zupełnie bezwartościowe lub równe zeru, bo któż słuchał małej dziewczynki, myślano, że kłamie lub zmyśla. Obowiązujący w Polsce kodeks karny wciąż bazuje na przepisach  z czasów II Rzeczpospolitej. Zmieniły się tylko numery artykułów, a ich treść jest taka sama. Spotkanie kobiet z wymiarem sprawiedliwości nadal jest uwłaczające, a sprawcy są bezkarni.

Autor książki zmusza nas do szczerej refleksji i zastanowienia się nad ciągłymi gwałtami, pedofilią, wykorzystywaniem nieletnich i aż trudno nam uwierzyć, że to ma znaczenie tu i teraz.

Jest to bardzo ciekawa pozycja książkowa wśród nowości. Warto do niej zajrzeć.

Może więc spójrzmy na tą rzecz z dystansu-nawet stuletniego.

Zachęcam do lektury i refleksji.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.