Kryminał, DramatRecenzje książek

Karen Foxlee – „Kruchość skrzydeł” – Wyd. Dobra Literatura

Karen Foxlee – „Kruchość skrzydeł” – Wyd. Dobra Literatura

kruchość skrzydeł

Książka autorstwa Karen Foxlee pod tytułem „Kruchość skrzydeł”, jest to historia opowiadana przez dziesięcioletnią Jennifer Day, mieszkającą w małym górniczym miasteczku pełnym tajemnic.

W otaczającym ją świecie dorosłych próbuje uporządkować ostatnie miesiące z życia swojej nastoletniej siostry Beth i odkryć przyczynę jej śmierci. Jennifer próbuje odsiewać prawdę od kłamstw, z różnym skutkiem, ale mimo to wciąż natrafia na sekrety i kolejne pytania. Oczami bohaterki widzimy jak jej siostra podejmuje nieudaną próbę przekroczenia progu dorosłości, a rodzina ulega powolnemu rozkładowi. Najmłodsza w rodzinie, Day, po śmierci Beth jest zdana tylko na siebie. Matka pogrąża się w rozpaczy, nie jest w stanie zadbać ani o siebie, ani o pozostałe dzieci. Ojciec coraz później wraca do domu. Babcia przez swój religijny fanatyzm pokłóciła się z rodzicami Jen, więc dzieci dostały zakaz jej odwiedzania, choć nasza bohaterka wciąż go łamie, ponieważ babcia jest jedyną dorosłą osobą, która chce z nią rozmawiać na temat Beth.

Jennifer mimo młodego wieku, jest postacią bardzo dojrzałą a jej przemyślenia są nad wyraz intrygujące, dlatego uważam, że książka jest przeznaczona głównie dla młodzieży. Ilość stron w niej zawarta jest idealnie wyważona, akcja rozkręca się w dobrym tempie, oraz nie jest ona niepotrzebnie przedłużana.

Książka nie zawiera żadnych ilustracji oprócz tej zawartej na okładce, która swoją drogą idealnie nawiązuje do tytułu książki oraz do hobby głównej bohaterki, jak i jej przemyśleń na temat dojrzewania.

„Kruchość skrzydeł” to pierwsza powieść Karen Foxlee nagrodzona aż trzema nagrodami. Jest to książka z gatunku dramat, chociaż można jej również przypisać elementy fantastyczne. Historia rodziny Day opowiedziana w tej książce jest niesamowita i poruszająca, bardzo spodobał mi się chwyt zastosowany przez autorkę, w którym to Jen opowiadając historię w czasie teraźniejszym cofała się w przeszłość i wspominała.

Uważam, że z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę.

Moja ocena: 9/10.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.