Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Kira Goldman – „Abrah oblubienica Salomona” – Wyd. Novae Res

Kira Goldman – „Abrah oblubienica Salomona” – Wyd. Novae Res

Abrah oblubienica Salomona

Od razu na samym początku pragnę Was uprzedzić, że nie jest to łatwa książka. Z powodu czasów w których toczą się losy bohaterów, trzeba się naprawdę skupić na fabule, nie będziecie tutaj mogli opuścić niektórych fragmentów, bo zwyczajnie później nie będziecie wiedzieli o co chodzi.

Czasy starotestamentowych królów, na pewno wiele z sytuacji które zostały tutaj opisane znacie chociażby z Biblii, ale tutaj te wszystkie wydarzenia zostały spisane z perspektywy kobiet, opowiadane właśnie tak jak one to widziały.

Abiszag towarzyszy Salomonowi i Dawidowi. I tak, możemy tutaj już na samym początku ujrzeć Salomona, który całe dnie spędza na obradach rady, jest zmęczony i kiedy myśli już tylko o tym aby udać się na spoczynek, jeden z jego ważnych doradców poddaje go próbie. Salomon ma osądzić dwie kobiety, które przyszły prosząc o pomoc w sprawie, gdzie jest tylko jedno dziecko, a one dwie poczuwają się jako jego matki. I która z nich ma dostać dziecko? Jak je obie zadowolić? A jak zdecydować która z nich mówi prawdę? Wszyscy wiemy jak ta historia się kończy, Salomon napełniony łaską od Boga sprawiedliwie kończy tę sprawę, rozumnie i jak na wielkiego przywódcę przystało nikt tutaj nie ucierpi.

Z drugiej strony widzimy Dawida, który zmęczony życiem fizycznie i psychicznie, nagle nabiera ochoty  na powrót do tego życia. Dzieje się to za sprawą proroka Natana, który przywozi mu do domu Abiszag. Dziewczyna rozświetla dzień Dawida, uczy wszystkich pisać i czytać oraz przynosi w tym wszystkim niezwykłą pociechę i radość Dawidowi.

To zaledwie początek opowieści, jeżeli chcecie zagłębić się bardziej w historie Salomona i Dawida widziane oczami kobiet, to ogromnie polecam Wam tę książkę. Pomimo tego, że nie jest długa, to na pewno jeżeli będziecie chcieli wszystko dokładnie zrozumieć, musicie poświęcić na to jeden cały dzień lub dwa popołudnia.

Polecam szczególnie osobom, które interesują się czasami starotestamentowymi oraz postaciami zarówno Salomona jak i Dawida.

Moja ocena: 8/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.