Literatura obyczajowa

Król Ptaków – Ewelina Misiak – Wyd. Novae Res

Król Ptaków – Ewelina Misiak

król ptaków

Król ptaków to opowieść o przeciwnościach losu, dwóch połówkach, które przypadkowo spotykają się w pracy, a uczucie powstające pomiędzy nimi to najwspanialszy dar od losu. https://dobrerecenzje.pl/?p=7087

Samanta to ambitna młoda kobieta, uczęszcza na jedną z najlepszych uczelni w kraju, a także udało jej się zdobyć stanowisko w poważnej firmie, o którym marzy wiele młodych ludzi. Jednak pomimo tego, Sam czuje się bardzo osamotniona. Mieszkanie, które wynajmuje, to jedna wielka przestrzeń, która potęguje tylko poczucie pustki i wyobcowania. Każdy człowiek zasługuje chociażby na namiastkę szczęścia w postaci miłości okazywanej przez drugą osobę. Sam mimo tego, że jest kobietą sukcesu i ma wspaniałą pracę, jaką może wymarzyć sobie młody człowiek, czuje się jak skorupa, ładna z zewnątrz, natomiast w środku jest pusta.

Pewnego razu Sam za namową kolegi z pracy udaję się na wspólną kolację. Tam spotyka dziewczynę kolegi – Zuzę. Charakter, jak i usposobienie Zuzy od razu zwraca uwagę Sam. Po pierwszym spotkaniu kobieta utwierdza się w przekonaniu, iż warto podtrzymywać tę znajomość, ponieważ przy Zuzie jej dawno zastane serce, znów rusza. Uczucia ponownie odzywają się w jej wnętrzu. Nawiązanie nowej znajomości jest na rękę nie tylko Zuzie, ale i także Sam. Od tego momentu kobieta ożywa jakby na nowo, odradza się ponownie w sferze kontaktach międzyludzkich . Zaczyna częściej odwiedzać swoją rodzinę, wieczory wypełniają się plotkami z najlepszą przyjaciółką, a nawet zdarzają się niekiedy randki z mężczyznami, którzy uznawani są przez kobiety za bożyszcze.

Niestety wszystko zaczyna się powoli sypać, od momentu kiedy Zuzka oznajmia Sam, iż poznała nowego chłopaka. Dwudziestoparolatka staję się nie do poznania, zaczyna zachowywać się bardzo roszczeniowo, wręcz zaborczo. Czy tak naprawdę ma wyglądać więź pomiędzy przyjaciółkami? Czy pomimo tego, iż Sam tak dużo osiągnęła, jest zazdrosna o coś czego jeszcze nigdy nie poczuła?

Po dość długim czasie zastanawiania się, postanowiłam napisać szczerą recenzję na temat książki Król ptaków. Na początku chciałabym przedstawić plusy tej książki, mianowicie bardzo podobała mi się koncepcja stworzenia jednego z bohaterów. To jak został przedstawiony, jego więź z innymi osobami, a także minimalna namiastka przeszłości, przekonała mnie, żeby całkowicie nie spisywać na starty Króla ptaków. Motyw ptaków, a także przedstawienie pewnej odmienności społecznej bardzo mi się podobała, może nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, iż byłby przydatny dla zwrócenia uwagi społeczeństwa na takich, specyficznych ludzi. Natomiast, przechodząc do fabuły, to niestety została ona wykreowana bardzo słabo i nie piszę tego złośliwie, podchodzę do tej książki bardzo obiektywnie i chciałabym, aby ta recenzja była szczera. Konkretnie, w momencie, kiedy miałam nadzieję iż fabuła pociągnie się dalej, jakoś obiecująco rozwinie, poczułam głębokie rozczarowanie, ponieważ wszelkie interesujące wątki, które w dalszym przebiegu książki klarowałyby się ciekawie, zostawały natychmiastowo ucinane. Zamiast pociągnięcia dalej dialogów i akcji, w zamian dostajemy przydługie opisy dań w restauracjach, albo codziennej, rutyny głównej bohaterki. Zakończenie natomiast doprowadziło mnie do białej gorączki. Dlaczego? Ponieważ w pewnym stopniu zostało niedokończone.

Moim zdaniem Król ptaków byłby dobą książką w chwili, kiedy autorka popracowałaby trochę nad warsztatem, mam tutaj na myśli, iż wydłużyłaby i dopracowała niektóre elementy fabuły, a także usprawniłaby w pewnym stopniu portrety psychologiczne bohaterów. Według mnie jest to bardzo lekka lektura do poczytania na wolne dni .

Strona wydawnictwa: https://novaeres.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.