Kryminał, DramatRecenzje książek

Krzysztof Petek – „Czarna walizka” – Wyd. Siedmioróg

Krzysztof Petek – „Czarna walizka” – Wyd. Siedmioróg

czarna walizka

Walizki, kuferki czy pudełka to przedmioty, które zamknięte z natury są tajemnicze, wzbudzają ciekawość i emocje. Książka Krzysztofa Peteka „Czarna Walizka” wydawnictwa Siedmioróg, to propozycja dla młodzieży, która lubi przygody zagadki i akcje. Wydawana w serii „porachunki z przygodą” jest ciekawą propozycją na deszczowy wieczór czy nudny weekend.

Akcja książki rozgrywa się współcześnie, w Polsce. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy  prezentują wartości znane dobrze pokoleniu 40-50-latków, wypracowane przez nich w młodości, w czasach gdzie telefon komórkowy nie istniał i trzeba było komunikować się innymi sposobami. W czasach gdzie facebook nie istniał, a więzi budowano poprzez wspólne działanie w drużynach harcerskich, czy mniej lub bardziej formalnych grupach działających w miasteczku, lub na podwórku. Gdzie ludzie młodzi chcieli pomagać innym i w tym celu wykorzystywali  swoje umiejętności fizyczne, oraz chętnie działali w grupie.

Fabuła książki rozpoczyna się w momencie, gdy Jajco (lider zgranej paczki kolegów, która jest bohaterem książki) postanawia uratować napadniętą przez dwóch młodych opryszków dziewczynę,  co mu się udaje. Finałem tej akcji jest deklaracja pomocy ojca napadniętej dziewczyny i obietnica spełnienia dobrego uczynku. Nadarzyła się  okazja, bo w gazecie „Ekspres” pojawiła się informacja o tym, że inna dziewczyna o imieniu Marlena, po napadzie potrzebuje pomocy. W artykule opisano, że Marlena miała sen, w którym  trzej rycerze w porannej mgle przywiozą ratunek. Inspirowani snem  Jajco i przyjaciele wyruszają popołudniowym pociągiem z Krakowa do Szczecina, aby rano dostarczyć Marlenie ufundowany prezent, czek na dwadzieścia tysięcy złotych – pieniądze niezbędne dla ratowania jej zdrowia. W całej tej sytuacji od początku pojawia się tajemnicza postać, która ostrzega młodych ludzi przed podróżą, ostrzega darczyńcę i już od początku wiemy, że podroż ta będzie niezwykła i niełatwa. Co wydarzyło się w drodze warto przeczytać samemu.

Książka opisuje podróż czarnej walizki, emocje i zdarzenia, które spotkały grupę przyjaciół, ludzi spotkanych w pociągu i sytuacje rodem z dobrej powieści kryminalnej.

Ocena 8/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.