Kryminał, DramatRecenzje książek

Krzysztof Petek – „Koszmarna przesyłka” – Wyd. Siedmioróg

Krzysztof Petek – „Koszmarna przesyłka” – Wyd. Siedmioróg

koszmarna przesyłka

„Koszmarna przesyłka” to książka wydawana w serii „porachunki z przygodą” napisana przez Krzysztofa Petka.  Pisarz będąc niezależnym reporterem przemierzał Polskę wszerz i wzdłuż, biorąc udział w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, w czym pomagały mu umiejętności nabyte w harcerstwie, wiadomości zdobyte na warsztatach z sytuacji krytycznych, czy umiejętności ze szkoły survivalu czy szkoły sztuk walki.   Te umiejętności i doświadczenia autora wykorzystane zostały do stworzenia środowiska, w którym żyją i prowadzą działalność jego bohaterowie, ludzie młodzi, otwarci na przygodę szanujący wartości takie jak prawda, szacunek, obowiązek.

Takim bohaterem jest Jajco- chłopak, który wraz ze swoja paczką, uczestniczy w obozie wędrownym zorganizowanym na Mazurach przez młodego reportera Krzysztofa, który pełnił funkcję kierownika. Zachowanie Krzysztofa, który nie tylko znika w nocy z obozu i spotyka się z tajemniczymi osobami nad jeziorem, ale także w trakcie wycieczek obozowych np. w Malborku odbiera od przygodnie spotkanych ludzi różne tajemnicze wskazówki i jest śledzony przez dwie niby Portugalki, które między sobą rozmawiają po angielsku, jest co najmniej dziwne – i to niepokoi i zarazem zaciekawia Jajco i resztę. Postanawiają dowiedzieć się o co chodzi i wziąć udział w rozwiązaniu zagadki. Akcja rozwija się szybko i  w pewnym momencie okazuje się, że zwyczajny obóz zmienia się w akcję poszukiwawczą, a celem jest skarb ukryty w czasie II wojny światowej przez Niemców na Mazurach.

Książka może się podobać osobom, które oczekują dużo zwrotów akcji, ale jednocześnie lubią humor i ciekawe opisy przyrody. Trochę może  przeszkadzać w książce to, że poszatkowane na drobne elementy rozdziału mają swoje podtytuły, które stanowią swego rodzaju szyfr do ostatecznej treści poszczególnych części. Ale dla innych może takie właśnie zagadki podniosą walory tej książki. Czasy II wojny światowej, a w szczególności historia  skarbów ukrytych w Polsce, którego miał dokonać niejaki Helmut Stompke z grupą SS-manów przypomina historie jakby z filmów o kapitanie Klosie, co może być ciekawe dla wszystkich, którzy lubią rozwiązywać takie historie.

Ocena 8/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.