Krzysztof Wysocki – „Teraz. Jak już dziś zmienić jutro” – wyd. Helion
Książka pt. „Teraz. Jak już dziś zmienić jutro?” autorstwa Krzysztofa Wysockiego, który na co dzień jako TesTeq upowszechnia swoją wiedzę na łamach bloga Biznes bez stresu, to pozycja z gatunku poradników. Autor popularyzuje w niej wiedzę na temat technik podejmowania decyzji. Publikacja podzielona jest na cztery części związane z przeszłością, teraźniejszością, przyszłością i praktyką. Każda cześć zawiera krótkie rozdziały, które oprócz sugestywnego tytułu opatrzone są pytaniem, na które Autor stara się udzielić odpowiedzi. Poszukiwanie odpowiedzi ma często formę dialogu, co powoduje, że czytając te pozycje mamy wrażenie dyskusji z autorem. Każdy rozdział opatrzony jest tzw. „daniami na wynos”, krótkimi sentencjami, które stanowią podsumowanie rozważań i mogą być pomocne w zapamiętaniu czy uporządkowaniu treści. Autor stara się trafić do szerokiego grona odbiorców, co jest widoczne w szczególności w rozdziale czwartym, gdzie kontynuuje swoje rozważania z perspektywy ucznia, pracownika, domownika partnera czy szefa. O ile pierwsze trzy rozdziały miały fajną formę dialogu i refleksji, o tyle rozdział czwarty w moim odczuciu ma charakter nakazowy. W tej części zabrakło otwartych pytań są natomiast nakazy, uwagi i rady Autora zaprezentowane w konwencji trzeba!, musisz!, zrób to!. Ten fragment potraktowany bardzo pobieżnie nie wyjaśnia dlaczego trzeba się tak zachowywać, zawiera dużo ważnych treści, które Autor prezentuje pobieżnie i nie nadaje im właściwej ważności.
Wartość edytorską książki tworzą tematyczne rysunki umieszczone na początku każdego rozdziału, oraz motta adekwatnie dobrane do prezentowanej treści. To wizualne przesłanie jest ciekawym, elementem treści niż rozdziału.
Książka może być wartościowa dla osób poszukujących dyskusji i argumentacji na temat własnych zachowań i ich skutków na przyszłość. Może być pomocna tym, którzy nie potrafią uporządkować procesu decyzyjnego, a chcą mieć poczucie panowania nad nim. Książka może być przydatna młodzieży, tym którzy chcą świadome działać, poszukują schematów i porządku w chaotycznie otaczającym nas świecie. Recenzowana lektura przybliży im proces decyzyjny.
Może być inspiracją do określonych zachowań oraz do poszukiwania własnych odruchów, skutecznych w procesie decyzyjnym.
Ocena: 8/10