Literatura historyczna

Krzyż Pański – Leszek Herman – Wyd. Muza

Krzyż Pański – Leszek Herman

Krzyż Pański

W Archiwum Narodowym w Wielkiej Brytanii pracuje starszy inspektor George O’Malley. Okazało się, że po inwentaryzacji pojawił się problem, w części zbiorów oznaczonych kryptonimem IIWW45-47. Chodziło bowiem o dwa stare kufry, drewniane, poczerniałe ze starości i zamknięte sztabami z kutego żelaza.

Kufry jak wynikało z zapisów pochodziły z wojny i miały klauzulę tajności. Pochodzenie ich natomiast zostało zarejestrowane, jakoby z Polski, a właścicielką była hrabina Radecka-Mikulicz. Cała zawartość tych tajemniczych skrzyń to archiwum rodzinne, głównie starodruki i manuskrypty. Spadkobierczynią okazała się Anna Flemnig, nauczycielka matematyki oraz jej córka Karen.

Kobiety te otrzymały w spadku nie tylko dwa stare kufry, wśród nich znajdowała się także trzecia skrzynia, o której nic konkretnego nie było wiadomo. Ponadto spadek także opiewał na kilka folwarków i dwa tysiące hektarów ziemi na terenach dzisiejszej Litwy i Białorusi. Do tych wszystkich rzeczy dołączony był również testament hrabiny, w którym była mowa o skarbie z czasów Napoleona, który skrzętnie ukryty, czeka na odnalezienie.

Krzyż Pański to powieść, która mieści się w ramach sensacyjno-historycznej tematyki. Autor postanowił tak pokierować opowieścią, iż jest ona fikcją opartą jedynie na legendach. Leszek Herman umieścił także swoich bohaterów w drzewie genealogicznym Mikuliczów, czyli przodków jego babci. Kresy przede wszystkim dla niego stały się od dziecka legendarną krainą. Z czasem, z opowiadań babci dowiadywał się o wywózkach na Sybir, o pradziadkach, którzy zginęli gdzieś w litewskich lasach, lub zostali zamordowani w sowieckich łagrach.

Historia II Wojny Światowej to nie tylko dramat ludzi, ale także poprzerywane więzi z historią. Krzyż Pański stanowi niejako powieściowy testament, który zawiera w sobie historię, jest ciągiem przyczynowo skutkowym następujących po sobie wydarzeń. I choć to dość obszerna powieść, która wymaga najwyższego skupienia od czytelnika, to jest ona warta polecenia.

https://dobrerecenzje.pl/krzyz-panski-leszek-herman-wyd-muza/

Strona wydawnictwa: https://muza.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.