Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książekReligijne

Ks. Józef Naumowicz – „Historia świątecznej choinki” – Wyd. Literackie

Ks. Józef Naumowicz – „Historia świątecznej choinki” – Wyd. Literackie

historia świątecznej choinki

Zwyczaj strojenia choinek zna cały chrześcijański świat. Grudniowe święta z Wigilią, opłatkiem, kolędami i rodzinną atmosferą kojarzą nam się szczególnie z dzieciństwa i chyba najbardziej miło i rodzinnie obchodzi się je w Polsce. W okresie świątecznym możemy choinkę zobaczyć na placach, ulicach miast, szkołach, szpitalach i urzędach oraz w małych sklepikach i dużych centrach handlowych.

Ale co tak naprawdę znaczy obecność wśród nas zielonego drzewka?

Jakie są korzenie tego obyczaju?

I kto stoi u źródeł?

Autor opisuje jak zmieniały się losy choinkowych praktyk na przestrzeni dziejów. Jak drzewo rajskie stało się choinką. Wiadomo, że choinkę nieodłącznie kojarzy się z kolędami.

Jaka była najstarsza pieśń?

Autor opisuje również jak choinka pojawiła się w okopach I wojny światowej, przy której spotkali się i składali sobie życzenia żołnierze wrogich armii. Ksiądz Józef zastanawia się także: dlaczego niektóre rodziny żydowskie w swych domach na Boże Narodzenie ustawiały choinkę i stroiły ją świecami, ale bez symboli chrześcijańskich?

Wreszcie czy choinka to chrześcijanka czy poganka?

Wszak za legendę trzeba uznać, że wynalazcą choinki był Marcin Luter, ojciec Reformacji. Choinka jest symbolem szczęścia, natchnieniem dla pisarzy i poetów. Nikt nie potrafi cieszyć się świętami tak jak dzieci. I powinniście tę umiejętność zachować przez całe swoje życie.

Ale czy wiecie, że przy betlejemskim żłóbku zjawiła się matka wszystkich ludzi- Ewa? Przeczytajcie koniecznie ostatnią część tego rozdziału, by dowiedzieć się co ofiarowała Dzieciątku.

Również na Placu Św. Piotra choinka stoi od całkiem niedawna na życzenie Papieża Polaka  Jana Pawła II, który to zwyczaj kontynuują Benedykt XVI i Franciszek. Za czasów Jana Pawła II choinka pojawiła się nie tylko na Placu Św. Piotra, ale także w papieskich apartamentach. W każdym pomieszczeniu musiała być choć jedna choinka, a obok oczywiście szopka. W swoich ostatnich słowach w 2004 roku Jan Paweł II powiedział: „Przesłanie jakie niesie choinka, jest takie, że życie pozostaje zawsze zielone, gdy staje się darem, nie tyle poprzez rzeczy, co przez dawanie samych siebie w przyjaźni i szczerej miłości, w niesieniu bratniej pomocy i przebaczaniu, we wspólnym  spędzaniu czasu i we wzajemnym słuchaniu”. Jakże przepiękne i proste słowa, które nigdy nie tracą na czasie, a w porze zimowej, gdy zamiera przyroda, zawsze zielona choinka mówi nam o życiu, które trwa wiecznie.

Zechciejcie zajrzeć do tej książki, która jest bezcennym źródłem wiedzy dla dzieci i wnuków oraz przepięknym prezentem na święta.

Zachęcam bardzo gorąco, bo to naprawdę cenna książka.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.